Kultura

"Dzień Kina Polskiego" w 100-rocznicę odzyskania niepodległości

tim

W związku obchodami 100. rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości i przy okazji 110-tych urodzin polskiego kina - (najstarszym polskim filmem jest bowiem pochodząca z 1908 roku „Pruska kultura”) - Miejski Dom Kultury/Kino Regis zapraszają 11 listopada br. na "Dzień Kina Polskiego".

Widzów chcących celebrować te dwie wyjątkowe daty w najprzyjemniejszy z możliwych sposobów, czyli w kinie zapraszamy na trzy pozycje filmowe, będące klasykami polskiego kina historycznego. Bilety w symbolicznej cenie 5 zł/film.

Harmonogram projekcji 11 listopada 2018:

16.00 - Kościuszko pod Racławicami (1938) reż. Józef Lejtes, 92 min.

17.45 - Szaleńcy (1928) reż. Leonard Buczkowski, 135 min.

20.15 - Korczak (1990), reż. Andrzej Wajda, 113 min.

Opisy filmów:

Kościuszko pod Racławicami (1938) - akcja „filmu dzieje się po drugim rozbiorze Polski. W kraju narastają nastroje antyrosyjskie. Do przebywającego w Dreźnie Kościuszki przybywają delegaci z kraju, prosząc, by wrócił i stanął na czele powstania. Wkrótce Kościuszko przybywa do Krakowa i staje na czele insurekcji.

W te wydarzenia została wpisana opowieść o miłości porucznika Jana Milewskiego do Hanki, którą wuj opiekun przeznaczył jednak innemu. Prośby porucznika nie odnoszą żadnego skutku. Tym "innym" okazuje się Kazik, przyjaciel Janka... W czasie bitwy pod Racławicami Janek zostaje ranny, ratuje go Kazik i obiecuje, że odda mu Hankę.

Szaleńcy (1928) - inny tytuł 'My Piersza Brygada". Film Leonarda Buczkowskiego jest produkcją unikatową w historii polskiej kinematografii. Powstał u schyłku popularności tzw. kina narodowego, którego głównym motywem była droga Polski do odzyskania niepodległości. To także jedna z ostatnich polskich produkcji niemych.

Rok 1914. Filipek, kiper z krakowskiej winiarni, poznaje w legionowym biurze werbunkowym studenta z Zurychu, Reckiego, który "na zew wodza rzucił naukę, ażeby spełnić swój obowiązek wobec Polski". Podczas walk student zostaje ranny, a Filipek niesie go do pobliskiego dworu. Dziedzic wypędza wprawdzie "szaleńców", ale jego córka ukrywa rannego w swym panieńskim pokoju. Potem, gdy dwór zajmują Rosjanie, z kolei syn dziedzica ratuje rannego. Odtąd walczą wszyscy trzej razem, a Zofia, dziedzicówna, pracuje w szpitalu. Najmłodszy z trójki, Kazik, ginie. Koledzy żołnierską piosenką nad grobem żegnają poległego.

Korczak (1990) - Obraz ten jest dokumentem, w którym są pokazane prawdziwe zdarzenia z życia ludzi podczas II wojny światowej. Fabuła głównie dotyczy biografii Janusza Korczaka. W filmie zobaczć możemy autentyczne zdjęcia z getta wykonywane przez Roba Mullera. Film jest czarno-biały, dzięki czemu znakomicie pokazuje atmosferę getta.

Doktor Janusz Korczak, wybitny lekarz i pedagog, prowadzi popularne audycje radiowe. W 1936 roku dowiaduje się od swojego przełożonego, że jego program został właśnie usunięty z ramówki. Jest przekonany, że to przejaw antysemityzmu, który narasta w tym czasie w II Rzeczypospolitej. Poświęca się pracy wychowawczej - prowadzi sierociniec dla żydowskich dzieci, wykłada też na Akademii Medycznej. Kiedy wybucha II wojna światowa, staje do obrony Warszawy - pracuje jako lekarz wojskowy. Kiedy dochodzi do kapitulacji, wraca do swojego sierocińca, który wkrótce ma zostać zlikwidowany. Pierwszym krokiem ku temu jest przeniesienie go do getta...

------------------
Dzien Kina Polskiego
11 listopada 2018, Kino Regis, mała sala, ul. Regis 1
Organizatorzy: Stowarzyszenie Kin Studyjnych, Sieć Kin Studyjnych i Lokalnych, Miejski Dom Kulrury/Kino Regis w Bochni.
Projekt otrzymał wsparcie finansowe Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej.
Bilety: 5 zł/film.

comments powered by Disqus

Najnowsze