Kultura

Wiśnicz: Marek Piekarczyk zaśpiewał z więźniami w Zakładzie Karnym

tim

W piątek w Zakładzie Karnym w Wiśniczu odbył się koncert „W drodze do Niepodległej" wieńczący tegoroczny program przygotowany w związku ze 100 leciem Niepodległej Polski. oncert był zarazem podsumowaniem trwającego od ponad pół roku, kolejnego już projektu realizowanego przez Fundację Equinum we współpracy z Zakładem Karnym w Nowym Wiśniczu oraz z Muzeum Pamiątek po Janie Matejce „Koryznówka”.

Projekt włączył osadzonych z Zakładu Karnego w działania edukacyjne i artystyczne oraz przyczynił się do współpracy międzyśrodowiskowej na rzecz wydarzeń, które eksponują dziedzictwo historyczne miejsca związane z odzyskaniem niepodległości.

Praca pedagogów muzycznych z osadzonymi skupiła się na przygotowaniu programu koncertu, na który złożyły się opracowania pieśni Niepodległej pozyskane ze zbioru muzykaliów przechowywanych w pobliskiej „Koryznówce”.

Podczas koncertu zabrzmiały pieśni Niepodległej w interpretacji stałego już zespołu wokalnego Zakładu Karnego „Tolerancja” – taką nazwę formacji przyjęli osadzeni po zakończonym ubiegłorocznym projekcie, który zapoczątkował działalność zespołu.

Podczas warsztatów żywego słowa, osadzeni przygotowywali fragmenty pamiętników Stanisławy Serafińskiej, które opisywały dni roku 2018 z perspektywy „Koryznówki” oraz Zakładu Karnego. Wybrane fragmenty pamiętników w interpretacji osadzonych zaprezentowano również podczas koncertu.

W ramach projektu zaplanowane zostało spotkanie tematyczne dedykowane osadzonym, którego celem jest upowszechnianie wiedzy o wydarzeniach związanych z odzyskaniem niepodległości widzianych w perspektywie dawnych mieszkańców i społeczności gminy Nowy Wiśnicz. Spotkanie poprowadzi Pani Maria Serafińska-Domańska - kustosz Muzeum Pamiątek po Janie Matejce.

Wykonawcy koncertu:

Tolerancja - zespół wokalny Zakładu Karnego w Nowym Wiśniczu
Cracow Singers
Cracovia Divertimenti - kwartet smyczkowy
Gość specjalny: Marek Piekarczyk

comments powered by Disqus

Najnowsze