Kultura

Muzeum: Adam Węgłowski opowiedział o zombie - ZDJĘCIA

tim

W czwartek w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zorganizowano XVIII spotkanie z cyklu „Oblicza medycyny”. Adam Węgłowski opowiedział o zombie.

Złowieszcze żywe trupy atakują z ekranów kin, telewizorów i komputerów. Uwielbiamy się ich bać. Myśl o tym, że nadejdą chwiejnym krokiem, zwiastując kres cywilizacji, pochłonęła miliony na całym świecie. Adam Węgłowski udowadnia, że nie jest to wcale nowy fenomen. Ludzkość drżała ze strachu przed żywymi trupami już dwa tysiące lat temu. I miała ku temu dobre powody.

- Prawda o zombie jest dziwniejsza od fikcji - mówi Adam Węgłowski.

Autor wyrusza śladami zombie w podróż poprzez epoki i kontynenty. Przemierza Afrykę, Karaiby, Bliski Wschód i dziewicze puszcze średniowiecznej Polski. Zagląda do laboratoriów wybitnych biologów i analizuje czarnoksięskie księgi. Jego wnioski są zatrważające. Od mrożących krew w żyłach rytuałach Haitańczyków, po polowania organizowane przez istniejących naprawdę polskich wiedźminów - walka z żywymi trupami trwa od najdawniejszych czasów.

Adam Węgłowski, rocznik 1975, urodzony w Ełku. Jest redaktorem w magazynie „Focus Historia”, pisuje także w „Przekroju” oraz na łamach „Ciekawostek historycznych”. Fascynują go historyczne tajemnice i nierozwiązane sprawy. Wydał cykl powieści kryminalnych rozgrywających się w XIX wieku („Przypadek Ritterów”, „Noc sztyletników”, „Krew Habsburgów"), a także popularyzujące historię książki: „Labirynt Verne’a”, „Żywe trupy”, „Wieki bezwstyd”, „Bardzo polska historia wszystkiego”.

comments powered by Disqus

Najnowsze