Kultura

Aktorka Edyta Jungowska w Bochni. Spotkanie w bibliotece - ZDJĘCIA

tim

Edyta Jungowska - polska aktorka teatralna, filmowa i telewizyjna była gościem wtorkowego spotkania w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni. Zachęcała do sięgnięcia po książkę, ale przede wszystkim po audiobooki, które nagrywa od 2010 roku.

Edyta Jungowska - absolwentka Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Pierwszy sukces teatralny to rola Panny Maliczewskiej w spektaklu „Zapolska, Zapolska”, w reżyserii Adama Hanuszkiewicza. W telewizji zadebiutowała rolą Konstancji Weber w „Amadeuszu” Petera Shaffera, w reżyserii Macieja Wojtyszki w Teatrze Telewizji. Ma na swym koncie prawie 30 ról w Teatrze TV. Przez blisko pięć lat współpracowała i występowała w Kabarecie Olgi Lipińskiej.

Szeroką popularność zdobyła dzięki roli siostry Bożenki w serialu „Na dobre i na złe” oraz programowi dla dzieci „Ala i As”. Dwukrotnie zdobyła nagrodę na Przeglądzie Piosenki Aktorskiej. W 2004 r. odcisnęła swoją dłoń w Alei Gwiazd w Międzyzdrojach. Właścicielka Wydawnictwa Jung-Off-Ska wydającego audiobooki oraz książki dla dzieci i młodzieży.

Wydawnictwo Jung-Off-Ska powstało w 2010 roku z inicjatywy Edyty Jungowskiej, która zafascynowana twórczością Astrid Lindgren postanowiła wydać najważniejsze dzieła szwedzkiej pisarki w formie książek do słuchania. I tak powstały serie audiobooków z przygodami Pippi, Dzieci z Bullerbyn, Karlssona z Dachu, Braci Lwie Serce, Emila ze Smalandii i innych.

Już pierwszy audiobook - „Pippi Pończoszanka” - został Bestsellerem Empiku 2010 w kategorii audiobook, w 2011 roku „Dzieci z Bullerbyn” - Bestsellerem Empiku oraz właścicielem tytułu „Superprodukt” nadawany przez czasopismo „Mam dziecko”.

Ambicją aktorki jest wydanie kolejnych książek Astrid Lindgren, a celem wydanie serii 25 książek pisarki w formie audiobooków. Ważne dla aktorki jest kształtowanie dziecięcej wyobraźni i wrażliwości za pomocą propagowania dobrej literatury.

Spotkanie odbyło się w ramach realizacji projektu „Audiobook uczy, bawi, rozwija…” dofinansowanego przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

comments powered by Disqus

Najnowsze