Kultura

Biblioteka: Otwarto wystawę prac podopiecznych DPS i ŚDS - ZDJĘCIA

tim

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni można oglądać prace podopiecznych Domu Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Bochni. We wtorek otwarto tam wystawę „Dom Wielu Marzeń V - Bochnia moje miasto”.

„Dom Wielu Marzeń V” to kolejna wystawa prezentująca w bocheńskiej Bibliotece dorobek twórczy podopiecznych Domu Pomocy Społecznej i Środowiskowego Domu Samopomocy w Bochni, czyli prac powstałych podczas zajęć terapeutycznych. Tym razem tematyka prac została dobrana tak by w sposób szczególny pokazać jak uczestnicy warsztatów widzą swój dom rozumiany w szerszym kontekście - miasto, w którym mieszkają. W ten sposób podopieczni DPS i ŚDS włączają się w obchody 765. rocznicy lokacji miasta i dni Bochni.

Zajęcia prowadzone w ramach terapii osób niepełnosprawnych w Domu Pomocy Społecznej i Środowiskowym Domu Samopomocy pozwalają podopiecznym realizować się w rozmaitych formach artystycznego wyrazu. Arteterapię, czyli terapię przez sztukę, z powodzeniem stosuje wiele placówek a ich podopieczni tworząc obrazy i inne formy artystycznego wyrazu, dzielą się z odbiorcami własnymi odczuciami i swoim postrzeganiem świata. Ta forma terapii jest szczególnie ważna dla osób, które mają trudności z wyrażeniem swoich myśli i uczuć drogą werbalną.

W pracy terapeutycznej DPS i ŚDS stosuje się różnorodne metody twórcze a wystawa przekrojowo obrazuje dorobek na różnym poziomie indywidualnych możliwości. Prace zostały wykonane wieloma technikami: malarstwo na szkle, drewnie oraz płótnie farbami akrylowymi, pastelami olejnymi, obrazy „malowane” nitką, wyszywane ściegiem węzełkowym, haftem krzyżykowym oraz inne kompozycje plastyczne. W ten sposób utrwalili zarówno najpopularniejsze obiekty w naszym mieście np. Bazylikę św. Mikołaja, dzwonnicę, szyb Sutoris, Muzeum im. Stanisława Fischera, Bibliotekę jak i mniej znane widoki.

Otwarcie wystawy „Dom Wielu Marzeń V” uświetnił występ podopiecznych DPS i ŚDS. Prace można oglądać do września 2018 r. w sali klubu Biblioteki, ul. Mickiewicza 5.

comments powered by Disqus

Najnowsze