Kultura

Andrzej Zarycki w Bibliotece - zdjęcia

tim

We wtorek w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni zorganizowano spotkanie z piosenką artystyczną Andrzeja Zaryckiego i Beaty Paluch-Zaryckiej. Występ poprzedziła rozmowa Andrzeja Pacuły i Andrzeja Zaryckiego.

Ten wyjątkowy wieczór stanowił centralne wydarzenie II edycji Festiwalu Literackiego Okruch. Pierwsza część spotkania „Życie wspominam łagodnie” była okazją do współuczestniczenia w niezwykłej rozmowie. Do towarzyszenia sobie w dialogu i refleksji zaprosili Andrzej Zarycki, jeden z najwybitniejszych twórców słynnego krakowskiego kabaretu artystycznego „Piwnica pod Baranami”, kompozytor piosenki artystycznej, muzyki symfonicznej, teatralnej, filmowej i oratoryjnej, pianista i aranżer, kierownik muzyczny i pedagog oraz Andrzej Pacuła, poeta, satyryk, scenarzysta, dramaturg, aktor i autor słynnej Piwnicy.

Pretekstem dla tej rozmowy była książka wydana w 2017 r., której głównym bohaterem jest Andrzej Zarycki „Życie wspominam łagodnie: w rozmowach z Andrzejem Pacułą” zapraszająca do spotkania z 50-letnią twórczością kompozytora, otwierająca drzwi do jego archiwum zdjęć i dokumentów, do skarbów pozostawianych w tworzonych przez niego osobistych i artystycznych relacjach, którymi dzielą się muzycy, poeci, tekściarze, reżyserzy, aktorzy i piosenkarze oraz członkowie rodziny. Warto zatrzymać się przy tym, co ma do powiedzenia „wybitny kompozytor, wielki artysta, człowiek nieśmiały i wrażliwy. Jak wielu z nas...”.

Andrzej Zarycki, rodowity zakopianin, jest autorem muzyki do ponad 350 piosenek i współtwórcą wielkiego repertuaru Ewy Demarczyk, z którą współpracował blisko 20 lat. Jest także kompozytorem muzyki do 260 spektakli w teatrach dramatycznych, w teatrach dla dzieci i młodzieży oraz dla teatru telewizyjnego. Ma w dorobku nie tylko pieśni solowe, ale również chóralne.

Był kierownikiem muzycznym Teatru Lalki, Maski i Aktora Groteska w Krakowie i Teatru Dramatycznego im. Jana Kochanowskiego w Opolu. Jako twórca był wielokrotnie nagradzany, między innymi na Festiwalu Piosenki Studenckiej w Krakowie, XV Krajowym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu oraz Opolskich Konfrontacjach Teatralnych. Został również uhonorowany Złotym Medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”. Współpracę z kabaretem „Piwnica pod Baranami” i Ewą Demarczyk rozpoczął w 1966 r. stając się współtwórcą takich przebojów jak „Ballada o cudownych narodzinach Bolesława Krzywoustego”, „Skrzypek Hercowicz”, „Cyganka” czy „Na moście w Avignon”. Wśród wykonawców jego kompozycji znaleźć można takie nazwiska jak Beata Paluch, Anna Szałapak, Katarzyna Groniec, Katarzyna Jamróz, Hanna Banaszak, Beata Rybotycka, Marek Bałata, Hanna Banaszak, Barbara Gąsienica Giewont, Mieczysław Święcicki, Zbigniew Wodecki, Jacek Wójcicki, Julia Zarycka.

Współpracował z wieloma reżyserami, m.in. z Andrzejem Wajdą, Agnieszką Holland, Laco Adamikiem czy Julianem Dziedziną. Jako pedagog prowadzi autorską klasę piosenki literackiej w Państwowej Szkole Muzycznej II stopnia im. Władysława Żeleńskiego w Krakowie. Jest kompozytorem zaangażowanym również w aktywność na rzecz osób niepełnosprawnych. W 2007 roku zasiadł w jury koncertu finałowego Festiwalu Zaczarowanej Piosenki im. Marka Grechuty dla uzdolnionych wokalnie osób niepełnosprawnych – organizowanym przez Fundację Anny Dymnej Mimo Wszystko – za co został uhonorowany statuetką Przyjaciela Zaczarowanego Ptaszka.

Drugą część wieczoru stanowił recital piosenki artystycznej „Dobry Moment”, który był szansą do spotkania z muzyką i słowem mającymi znaczenie i moc odsłaniania naszego ludzkiego doświadczenia. Do tego świata wprowadziła słuchaczy wrażliwość i artystyczny kunszt Beaty Paluch-Zaryckiej, aktorki teatralnej i filmowej, piosenkarki i scenarzystki.

W trakcie spotkania można było kupić książkę „Życie wspominam łagodnie”.

comments powered by Disqus

Najnowsze