Kultura

Dni Bochni 2018 jednak na Rynku. Wystąpią m.in. M. Piekarczyk i Organek

Mirosław CISAK

Jednak nie w Parku Uzbornia, a na Rynku odbędą się finałowe wydarzenia w ramach Dni Bochni 2018. W sobotę 16 czerwca wystąpi Marek Piekarczyk z Przyjaciółmi i orkiestrą symfoniczną, a dzień później zespół Ørganek.

Na zdjęciu kwartet ORGANEK. Fot. Oskar SZRAMKA

Garść informacji dotyczących Dni Bochni 2018 organizatorzy (głównym jest Miejski Dom Kultury w Bochni) podali w czwartek podczas konferencji prasowej.

Na zdjęciu od lewej: dyrektor Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni Jan Flasza, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Bochni Anna Kocot-Maciuszek i dyrektor Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Bochni Dorota Rzepka.

Jednak Rynek

W marcu podczas posiedzenia komisji kultury Anna Kocot-Maciuszek poinformowała, że główne wydarzenia tegorocznych Dni Bochni odbędą się w Parku Uzbornia, a nie jak zwykle na Rynku, bo ten prawdopodobnie będzie rozkopany przez archeologów (rozpoczyna się rewitalizacja centrum miasta).

Ta decyzja została zmieniona. - Urzędowi Miasta udało się tak ustalić harmonogram prac rewitalizacyjnych w Bochni, że kulminacja Dni Bochni odbędzie się na Rynku - powiedziała w czwartek Anna Kocot-Maciuszek, dyrektor Miejskiego Domu Kultury w Bochni.

Trzy bloki tematyczne

Trzytygodniowa impreza odnosząca się do szeroko pojmowanej kultury i podzielona na trzy bloki tematyczne, czyli: naukę, sztukę oraz rozrywkę rozpocznie się wraz z początkiem miesiąca, a zakończy 21 czerwca spotkaniem z cyklu „Saga bocheńska” w Muzeum. Kulminacja z koncertami na Rynku odbędzie się w weekend 16 i 17 czerwca.

Dzięki współpracy z wieloma partnerami organizatorzy zaproponują około 40 różnorodnych wydarzeń, w tym: koncerty, wystawy (także plenerowe), spotkania autorskie, wykłady, wycieczki edukacyjne, spektakle teatralne, pokazy taneczne, baletowe, filmowe, gry terenowe, pikniki itd.

- Jak zwykle święto miasta wypełnią propozycje bardzo bocheńskie zarówno ze względu na tematykę, jak i wykonawców. Wykłady poprowadzą: dr hab. Teofil Wojciechowski, Jan Flasza, Janina Kęsek. Będzie można wybrać się na wycieczkę po Bochni z Ryszardem Rozenbajgierem, pokaz baletowy wykonają uczennice Ogniska Baletowego działającego w MDK, a spektakle teatralne z bocheńską obsadą zaplanowano aż dwa. Warsztaty scenopisarstwa dla młodzieży poprowadzi Krzysztof Maćkowski - pisarz rodem z Bochni, swoją książkę będzie promował Andrzej Pacuła - wyliczała Anna Kocot-Maciuszek.

Nie braknie także stałych punktów programu, jak koncert laureatów przeglądu „Młode Talenty”, wystawa prac laureatów przeglądu „Młodzi Plastycy”, koncert bocheńskiej Orkiestry Górniczej, literacka gra terenowa, memoriał szachowy im. Edwarda Arłamowskiego, koncert muzyki klasycznej w kościele św. Pawła Apostoła (również w całkowicie „bocheńskim” wykonaniu”).

Po raz drugi odbędzie się Bocheński oKruch Literacki - impreza promująca wartościową literaturę i jej twórców, także bocheńskich. Nie braknie również nowych propozycji, jak e-konkurs „Tajemnice solnego grodu” czy warsztaty z genealogii i dawnego pisma prowadzone przez pracowników Archiwum Narodowego w Krakowie. Dodatkową atrakcją będzie z pewnością pokaz automobili w ramach Rajdu Pojazdów Zabytkowych.

Marek Piekarczyk i Ørganek

W wirydarzu muzealnym w piątek 15 czerwca wystąpi tarnowski zespół wokalny Monk. Jak zwykle na głównej scenie nie braknie rodzimych wykonawców. W ramach cyklu Bocheńskie Wątki Muzyczne w sobotę 16 czerwca wystąpi Marek Piekarczyk z Przyjaciółmi i orkiestrą symfoniczną. Prócz Grażyny Łobaszewskiej, Natalii Sikory i Damiana Ukeje wystąpią z nim także bocheńscy muzycy i wokaliści. Gwiazdą cyklu Nowa Muzyka Polska w niedzielę 17 czerwca będzie ØRGANEK.

Monk - pięcioosobowy zespół z Tarnowa wykonuje muzykę a’cappella z wykorzystaniem różnych technik wokalnych, m.in. scatu czy beatboksu. Powstał ponad 20 lat temu.

Marka Piekarczyka i Grażyny Łobaszewskiej nie trzeba szerzej przedstawiać. Natalia Sikora i Damian Ukeje to podopieczni Piekarczyka z „The Voice of Poland”.

Kwartet ØRGANEK tworzą: lider Tomasz Organek, Adam Staszewski (bas), Robert Markiewicz (perkusja) i Tomasz Lewandowski (klawisze). W 2013 roku grupa wydała swój debiutancki album pt. „Głupi”, który uzyskał status Platynowej Płyty oraz liczne nagrody.

W 2016 roku Tomasz Organek został zaproszony do pełnienia funkcji dyrektora muzycznego Orkiestry Męskiego Grania. Obecnie zespół podczas koncertów na żywo prezentuje materiał z drugiego albumu pt. „Czarna Madonna”. Nowy krążek to z jednej strony kontynuacja platynowego debiutu, a z drugiej krok w przód. Wszystko brzmi nowocześniej dzięki bardziej złożonej produkcji oraz współcześniejszym odniesieniom do tak odległych od siebie stylistyk jak punk czy country. W warstwie tekstowej ØRGANEK zdaje się dotykać najgłębszych pokładów swojej wrażliwości, czego dowodem jest chociażby utwór tytułowy nowego albumu.

comments powered by Disqus

Najnowsze