Kultura

Światy Ewy i Romana Fleszarów. Nowa wystawa w Muzeum - ZDJĘCIA

tim

Znakomicie w scenerii muzealnego strychu prezentuje się wystawa „Światy równoległe”, otwarta w czwartek w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni. Pokazano na niej kilkadziesiąt rzeźb i obrazów Ewy i Romana Fleszarów - twórców uznanych, mających już na swoim koncie sporo sukcesów artystycznych, wystaw i realizacji, także za granicą.

Strych z imponującą zabytkową więźbą okazał się dla uprawianej przez nich sztuki przestrzenią niezwykle przyjazną. Dotyczy to zarówno okazałych obrazów Romana Fleszara, jak i kameralnych form rzeźbiarskich Ewy Fleszar.

Podczas wernisażu dyrektor Jan Flasza zwrócił uwagę, że ich związek jest interesujący i bardzo pod względem artystycznym owocny, choć każde pracuje w konstruowaniu własnego świata, uprawiając przy tym zupełnie autonomiczne dziedziny twórczości plastycznej. Widać to dobrze na wystawie.

Prace są względem siebie odrębne, lecz dobrze się z sobą komponują, innym razem uzupełniają. Bliskość daje nie tylko harmonię ekspozycyjną, lecz widoczna jest w całym życiu i twórczości artystów. Stanowi odbicie niezwykłego mariażu życia i sztuki Ewy i Romana Fleszarów, równolatków (rocznik 1966), wspólnie studiujących w Akademii Sztuk Pięknych w Poznaniu. Choć odmienne kierunki, zaś później wystawiającego wspólnie małżeństwa, odnoszącego sukcesy także za granicą.

Rzeźba Ewy i malarstwo Romana powstające w Karwodrzy koło Tuchowa, w połączeniu z jeszcze jedną jego artystyczną pasją - tworzeniem i nagrywaniem znakomitej muzyki elektronicznej, kreują atrakcyjne multimedialne wydarzenie, jak czwartkowy wernisaż w bocheńskim muzeum.

Wystawie, która będzie czynna do 22 kwietnia towarzyszy ładnie wydany katalog.

comments powered by Disqus

Najnowsze