Kultura

Album Festiwalu Piosenki "Integracja malowana dźwiękiem"

tim

źródło: informacja prasowa

Niedawno ukazał się album Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem”. Miniona edycja była największą ze wszystkich dotychczasowych, a także szczególną, gdyż 10. jubileuszową. Specjalnie z tej okazji powstała wyjątkowa publikacja - ilustrowany zdjęciami album wraz z płytą dvd.

W książce tej możemy przeczytać m.in. że podczas pierwszego festiwalu wystąpił zespół prowadzony przez Wandę Wątorską, wieloletnią dyrektor Państwowej Szkoły Muzycznej w Bochni, a pierwszymi festiwalowymi gwiazdami byli Marek Piekarczyk i Jacek Wójcicki.

Dowiemy się też, że po sukcesie pierwszego festiwalu, drugi zyskał już zasięg trzech województw, a gwiazdą była Renata Przemyk. Pierwsze eliminacje na podstawie przesłanych nagrań odbyły się podczas 3. festiwalu, a wszystko za sprawą wielu zgłoszeń, które spowodowały, iż festiwal zyskał zasięg ogólnopolski. Kolejne lata to coraz więcej zgłoszeń oraz kolejni wspaniali artyści: Monika Kuszyńska, Ania Wyszkoni, Tomasz Szczepanik, Marek Pacuła, Marek Piekarczyk.

Przełomowym momentem był 4. festiwal, podczas którego powołana została nowa kategoria „integracyjne duety muzyczne”, która na stałe wpisała się w to wydarzenie, a z biegiem kolejnych edycji stała się wręcz symbolem całego konkursu. W dalszych latach powstają nowe kategorie, organizowane są kolejne warsztaty, a także wydarzenia towarzyszące. Festiwal stale poszerza grono nie tylko występujących, ale także sympatyków.

Ta publikacja to nie tylko zdjęcia i tekst, ale też wiele pięknych historii i dobrych emocji, a przecież jak czytamy: „Wszystko zaczęło się bardzo skromnie... i nikt chyba nie pomyślał, że z małej lokalnej integracyjnej imprezy powstanie festiwal”. I to jaki! Festiwal, który w ciągu 10 lat stał się rozpoznawalnym wydarzeniem muzycznym w Polsce.

Z albumem można się zapoznać w Specjalnym Ośrodku Szkolno-Wychowawczym w Bochni.

* * *

Zapisy do 11. edycji Festiwalu Piosenki „Integracja malowana dźwiękiem” już ruszyły. Szczegóły na stronie: www.festiwal.bochnia.pl.

comments powered by Disqus

Najnowsze