Kultura

Biblioteka: Wystawa malarstwa Jerzego Kalety - ZDJĘCIA

tim

We wtorek w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni otwarto wystawę malarstwa Jerzego Kalety. Był to jednocześnie LXVII Salon Artystyczno-Literacki.

Gdy wpiszemy w internetową wyszukiwarkę słowa: „Jerzy Kaleta malarstwo” pojawiają się na ekranie komputera piękne konie, kwiaty, krajobrazy, zwierzęta i wiele widoków Krakowa, jak się okazuje ulubionego miasta artysty.

Sam twórca, mieszkający w podbocheńskiej miejscowości, tak opowiada o swojej pasji:

Malowaniem zainteresowałem się już w latach szkolnych. Potem były dłuższe przestoje i krótkie powroty do malowania. Na stałe wróciłem do sztalugi w latach dziewięćdziesiątych dzięki narastającej potrzebie, a może nawet pasji, przelewania na płótno wrażeń i emocji inspirowanych otaczającym pięknem stworzonego świata, pięknem ulotnym, przemijającym i dlatego wywołującym pragnienie zatrzymania go, „utrwalenia”: pejzaży, scen ludzkiej pracy, architektury, epizodów życia zwierząt...

Staram się ciągle pogłębiać wiedzę i doskonalić warsztat malarski; poszerzam pole środków wyrazu próbując różnych technik w swojej twórczości. Jestem samoukiem, świadomym rozmaitych niedociągnięć technicznych - może tonowanych żarliwością serca.

Od 2008 roku jestem członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków - Polska Sztuka Użytkowa w Opolu. Kilkakrotnie wystawiałem swe prace indywidualnie w kraju i za granicą, brałem udział w wystawach zbiorowych a także aukcjach charytatywnych na rzecz domów dziecka. Niech resztę o mnie dopowiedzą wystawione obrazy”.

Salon uświetnił występ uczniów Bartłomieja Rajskiego z sekcji gitarowej w Miejskim Domu Kultury w Bochni.

Wystawę można oglądać do maja 2018 r. w godzinach pracy Biblioteki.

comments powered by Disqus

Najnowsze