Kultura

Bochnianin Norman Leto laureatem Paszportów "Polityki"

Tomasz STODOLNY

Norman Leto - prywatnie Łukasz Banach (37 lat) z Bochni - został laureatem Paszportów Polityki w kategorii "Sztuki wizualne". Artysta został wyróżniony "za budowanie pomostów między sztuką a nauką".

Norman Leto w kinie "Regis" podczas spotkania w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego "Maciste".

Norman Leto to artysta, samouk z pogranicza wideo, filmu i nowych mediów. W 2017 roku zasłynął dziełem „Photon”. Film jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co wiemy dziś na temat procesu tworzenia się materii. Nie jest to jednak film stricte przyrodniczy ani naukowy, w formule znanej widzom choćby z Animal Planet, ale oryginalna, ciekawa w odbiorze forma fabularyzowanego, dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata.

"Photon" został nagrodzony m.in. „Złotym pazurem” na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz otrzymał Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Nowe Horyzonty” we Wrocławiu.

Tymczasem Norman Leto ma kolejne plany - wkrótce ma ukazać się książka „Detoks” o wielkiej przyjaźni młodego Leto ze Zdzisławem Beksińskim.

* * *

Paszport „Polityki” – [za Wikipedią] nagroda ustanowiona w 1993 przez tygodnik „Polityka”, przyznawana twórcom w sześciu kategoriach: literatura, film, teatr, muzyka poważna, plastyka (sztuki wizualne) i estrada oraz, od 2002, obejmująca także nagrodę specjalną kreator kultury za osiągnięcia w krzewieniu kultury.

comments powered by Disqus

Najnowsze