Kultura

Norman Leto i "Photon" w kinie Regis - zdjęcia

tim

W piątek w ramach Dyskusyjnego Klubu Filmowego „Maciste” w bocheńskim kinie Regis zorganizowano spotkanie z twórcą multimedialnym pochodzącym z Bochni - Normanem Leto. Okazją do spotkania było jego ostatnie dzieło filmowe zatytułowane „Photon” (2017).

Film jest swoistym podsumowaniem ludzkiej wiedzy na temat życia i ewolucji. Wizualizuje to, co wiemy dziś na temat procesu tworzenia się materii. Nie jest to jednak film stricte przyrodniczy ani naukowy, w formule znanej widzom choćby z Animal Planet, ale oryginalna, ciekawa w odbiorze forma fabularyzowanego, dynamicznego przedstawienia teorii naukowych dotyczących funkcjonowania wszechświata.

„Photon” został nagrodzony m.in. „Złotym pazurem” na Festiwalu Filmowym w Gdyni oraz otrzymał Nagrodę Publiczności na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym „Nowe Horyzonty” we Wrocławiu.

Norman Leto to artysta, samouk z pogranicza wideo, filmu i nowych mediów. Jego prace znajdują się w kolekcjach: CSW Zamku Ujazdowskiego, Muzeum Narodowego w Krakowie, Fundacji Sztuki Polskiej ING i Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie (MOCAK). Pierwszy indywidualny pokaz prac Normana Leto miał miejsce w 2007 roku w Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie. W tym samym roku autor został zaproszony do współpracy z reżyserem Krystianem Lupą nad sztuką teatralną "Factory Two", do której Norman Leto przygotował sekwencje wideo wyświetlane podczas spektaklu. Okres 2009-2010 Norman Leto poświęcił na dokończenie autobiograficznej powieści „Sailor”.

Równolegle pracował nad pełnometrażowym filmem pod tym samym tytułem. Jest to luźna adaptacja książki. W całości sfinansowany z prywatnych pieniędzy autora film został bardzo dobrze przyjęty na 10. Międzynarodowym Festiwalu Filmowym Era Nowe Horyzonty. Brytyjski tygodnik Tribune pisał o nim jako „najlepszym i najbardziej zaskakującym niezależnym debiucie festiwalu. Luc Godard byłby zachwycony”. W 2011 roku film „Sailor” był gościnnie wyświetlany na międzynarodowym festiwalu FID Marseille, na Palic European Film Festival, w sekcji młodzi reżyserzy europejscy oraz na festiwalach filmowych w Bradford i Cottbus.

Film będzie można zobaczyć w kinie Regis jeszcze 13 i 14 listopada o godz. 18:00.

comments powered by Disqus

Najnowsze