Kultura

Muzeum: Spotkanie z okazji 150. rocznicy urodzin Józefa Piłsudskiego

tim

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza 9 listopada o godzinie 17:30 na Czwartkowy Wieczór Pamięci z okazji 150. rocznicy urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego (1867-1935).

W programie:

- Słowo wprowadzające - Bocheńskie konteksty postaci Józefa Piłsudskiego;
- Koncert muzyki polskiej (Fryderyk Chopin, Stanisław Moniuszko, Stanisław Niewiadomski, Władysław Walentynowicz) oraz pieśni patriotyczne. Wykonawcy: Katarzyna Słota-Marciniec (mezzosopran), Wojciech Kamionka (waltornia), Renata Stec-Fill (fortepian).

W roku 2017 przypada 150. rocznica urodzin Marszałka Józefa Piłsudskiego, Splot dramatycznych wydarzeń pierwszego roku wojny sprawił, że objawiła ona swoje krwawe, niszczycielskie oblicze także w naszej okolicy. Ziemia bocheńska, po bitwie pod Łowczówkiem, stoczonej przez I Brygadę Legionów z Rosjanami w dniach 22-25 grudnia 1914 roku, przez kilkanaście dni gościła Józefa Piłsudskiego i jego żołnierzy. W Lipnicy Murowanej, na ścianie przyrynkowego domu oznaczonego numerem 6, znajduje się tablica informująca, że od 29 grudnia 1914 do 19 stycznia 1915 kwaterował w nim sztab Legionów ze swoim Komendantem. Do dziś przytaczana jest anegdota związana z zajściem podczas wieczoru sylwestrowego, który legioniści spędzali w szkole w Rajbrocie. Tam właśnie jeden z najbliższych współpracowników Piłsudskiego, Bolesław Wieniawa-Długoszowski, wzniósł swój słynny toast, wieszcząc w nim zwycięstwo i wolność ojczyzny. Z tego powodu nazywano go później „Wernyhorą z Rajbrotu”. Płaskorzeźba z głową Piłsudskiego znajduje się na tablicy Miasto Bochnia Swoim Bohaterom 1920-1930, umieszczonej na budynku bocheńskiego muzeum. Przed 1939 rokiem Bochnia miała też plac i ulicę poświęcone Piłsudskiemu, których dziś chyba brakuje...” - napisano w zaproszeniu na spotkanie.

comments powered by Disqus

Najnowsze