Kultura

Muzeum: Wykład o ołtarzu w kościele farnym św. Jakuba w Lewoczy

tim

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na Specjalne Czwartkowe Spotkanie Muzealne. Gość szczególny dr Maria Novotná, dyrektor Spiskiego Muzeum Narodowego w Lewoczy przedstawi „Ołtarz główny w kościele farnym św. Jakuba w Lewoczy - wspaniałe dzieło Mistrza Pawła, w 500. rocznicę jego ukończenia”. Spotkanie zaplanowano na 12 października o godz. 17:30 - Galeria „Strych Muzealny”, Rynek 20.

Fotografia ze zbiorów Muzeum w Lewoczy.

Pięćset lat temu Mistrz Paweł zakończył prace przy głównym ołtarzu dla kościoła pw. św. Jakuba w Lewoczy. Dzieło to zaiste niezwykłe - pod względem architektonicznym, rzeźbiarskim, malarskim i złotniczym. Ołtarz mierzy 18,62 metra i jest uznawany jest za najwyższy gotycki ołtarz drewniany na świecie! Ale to nie wysokość głównie decyduje o ocenie arcydzieła, wykonanego z najwyższym kunsztem, zdumiewającego strzelistością konstrukcji, ekspresją figur i misternym detalem. Nie wiemy gdzie i kiedy urodził się jego autor, ani też u kogo i w jakich ośrodkach europejskich uczył się swojego rzemiosła, w którym niewątpliwie był geniuszem.

Czy miał, jak chcą niektórzy badacze sztuki średniowiecznej, związki z Witem Stwoszem i jego krakowską pracownią, czy też szedł bliżej nieznaną drogą nauki snycerstwa, która doprowadziła go do doskonałości? Sporo jednak o nim wiadomo, jako mieszczaninie lewockim. Znamy także niektóre dzieła, które wiele mówią o ich twórcy. To o nich, z niezrównanym poziomie z lewockim arcydziełem na czele, mówić będzie historyk sztuki i świetna znawczyni tej problematyki, dr Maria Nowotná.

comments powered by Disqus

Najnowsze