Kultura

Biblioteka: Wyniki konkursu dla młodych ilustratorów

tim

W Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni ogłoszono wyniki wakacyjnego powiatowego konkursu plastycznego „Baw się kolorem - zostań ilustratorem”.

Chcąc zachęcić najmłodszych do czytania książek Stowarzyszenie Bibliotekarzy Polskich Odział w Bochni, wspólnie z Biblioteką, zaprosiło młodych czytelników do udziału w konkursie, którego celem była aktywizacja czytelnicza i twórcza oraz mobilizacja do rozwijania uzdolnień i zainteresowań plastycznych wśród wypoczywających uczniów. Był to kolejny etap realizacji projektu „Literatura i sztuka w bibliotece - zajęcia edukacyjne dla dzieci” dofinansowanego ze środków Powiatu Bocheńskiego. Konkurs miał zasięg powiatowy a honorowy patronat roztoczył nad nim starosta bocheński Ludwik Węgrzyn.

Uroczyste ogłoszenie wyników i rozdanie nagród zgromadziło w sali klubu Biblioteki laureatów i wyróżnionych, rodziców, bibliotekarzy i nauczycieli z całego powiatu.

Zanim ogłoszono wyniki i wręczono nagrody, odbyło się spotkanie z ilustratorką książek dla dzieci i młodzieży Kariną Znamirowską. Ilustratorka, przy wsparciu Aleksandry Mamulskiej, odkrywała sekrety swojego zawodu: opowiadała o metodach pracy, technikach plastycznych, którymi się posługuje, zaprezentowała ilustrowane przez siebie książki, oraz najnowszą zaprojektowaną rzecz, tj. grę planszową. Uczestnicy spotkania prześledzili etapy, przez jakie musi przejść książka by trafić w ręce czytelników i w którym momencie pojawia się ilustrator. Spotkanie było z pewnością nie tylko wspaniałą, dodatkową nagrodą dla laureatów konkursu, ale także świetną lekcją plastyki.

Po zakończeniu tej ciekawej prezentacji nastąpiła oczekiwana przez wszystkich chwila wręczenia nagród i wyróżnień. Na konkurs wpłynęło 130 prac. Uczestnikom podobał się temat, który dawał im wiele swobody, toteż prace były niezwykle kolorowe, oryginalne, wykonane różnymi technikami. Oceniało je jury w składzie: Donisława Golonka - nauczyciel plastyki, Bernadetta Macheta i Beata Piskór - instruktorki PiMBP w Bochni, po czym przyznało nagrody i wyróżnienia w dwóch grupach wiekowych:

grupa I (7-9 lat)

1. Natalia Klich, Martyna Babraj,
2. Maria Papież, Anna Łowczowska,
3. Livia Hapłyk, Natan Pietras

Wyróżnienia: Wiktoria Dudziak, Natalia Paszkowska, Małgorzata Kruk, Emilia Paluch, Dominik Majka, Karol Ptak, Julia Blitek, Julia Łacna.

grupa II (10-12 lat)

1. Wiktoria Majka, Paulina Gacek,
2. Kacper Stanek, Aniela Mucha,
3. Weronika Jaworska, Emilia Sroka

Wyróżnienia: Anita Walicka, Gabriela Kurczak, Martyna Skiba, Justyna Adamczyk, Maciej Rachfał, Agata Adamczyk, Kinga Handzel, Martyna Poznańska, Julia Słonina, Emilia Pucharska.

Przyznano również wyróżnienia dla najmłodszych uczestników konkursu, które otrzymali: Patryk Byj, Eliza Mucha, Julia Wolak, Liliana Mech, Anita Szczęsna, Michał Niwiński, Milena Legutko.

Wybrane prace konkursowe można oglądać do końca listopada w Oddziale dla Dzieci i Młodzieży.

comments powered by Disqus

Najnowsze