Kultura

Czwartek: Prace dyplomowe uczniów "Plastyka" w Muzeum

tim

Muzeum im. St. Fischera w Bochni zaprasza na spotkanie z panią Anną Olędzką, która przedstawi "Prace dyplomowe uczniów Liceum Plastycznego w Nowym Wiśniczu w latach 2007-2017" w związku z przypadającym w tym roku jubileuszem 70-lecia działalności tej zasłużonej dla polskiej plastyki szkoły.

Znana później szeroko w polskim świecie artystycznym szkoła wiśnicka została założona w 1947 roku dzięki staraniom Komitetu Obywatelskiego, którego główną postacią był Stanisław Fischer. Także z tego względu muzeum bocheńskie, przez niego założone i noszące jego imię, stara się, w miarę swoich możliwości, pokazywać także drugie znaczące dzieło swojego patrona. Równie ważne jest zatem podkreślanie znaczenia tejże szkoły oraz szerokie oddziaływanie poprzez organizowanie i prowadzenie edukacji artystycznej.

Wiadomo, że o sile oraz poziomie edukacyjnym i wychowawczym decydują w pierwszym rzędzie dwa czynnyki, nie tylko kompetentni, zaangażowani nauczyciele, ale też utalentowani uczniowie. Sądzimy zatem, że w roku jubileuszowym konstruktywna będzie prezentacja i omówienie najciekawszych prac dyplomowych, wykonanych przez nich pod koniec edukacji szkolnej. Ukazują one szerokie spectrum artystycznego kształcenia w wiśnickiej szkole w zakresie kilku specjalizacji: tkaniny artystycznej, ceramiki, renowacji elementów architektury i fotografii artystycznej. Stoją za nimi zarówno talent młodych twórców, jak i świadomość dążenia do owej lekkości dzieła, co tak trafnie ujął Michał Anioł: "To, co się w największym wysiłku tworzy, winno wyglądać tak, jakby powstało szybko, prawie bez wysiłku, z zupełną łatwością na przekór prawdzie".

Główne uroczystości jubileuszowe związane z 70-leciem wiśnickiego "Plastyka" odbyły się wprawdzie w czerwcu, ale październikowy wieczór prowadzony przez aktualnie pracującego w tej szkole nauczyciela może być kolejną okazją, nie tylko do wspomnień, ale przede wszystkim poznania talentów artystycznych młodych artystów.

Spotkanie odbędzie się 5 października o godzinie 17.30.

comments powered by Disqus

Najnowsze