Kultura

Biblioteka: Spotkanie z synem bochnianina Mariana Bajdy - zdjęcia

tim

We wtorek w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Bochni odbyło się niezwykle ciekawe spotkanie, podczas którego Andrew Bajda, syn bochnianina Mariana Bajdy, opowiadał o wojennych losach swojego ojca, które to opisał na kartkach promowanej książki „Captured in Liberation”, wydanej w języku angielskim.

Clou wydarzenia była internetowa transmisja ze spotkania w bibliotece, którą bohater książki Marian Bajda, oglądał w swoim domu w USA wraz z licznie towarzyszącą rodziną. Zebrani mogli oczywiście zadawać pytania dziarskiemu staruszkowi.

Syn pana Mariana, czyli Andrew Bajda jest profesorem Cuyahoga Community College w Cleveland w stanie Ohio, podróżnikiem, autorem książki „Captured in Liberation”.

„Captured in liberation” opowiada niezwykłą historię rodziny, która właśnie w Bochni ma swoje korzenie. Bochnia staje się ważnym miejscem i świadkiem wielu opowiadanych zdarzeń. Najważniejszym bohaterem tej doskonale udokumentowanej, napisanej pięknym, refleksyjnym językiem opowieści, jest Marian Bajda (Ian). Śledząc jego losy wyruszamy w podróż, w którą wyruszył osobiście bohater spotkania Andrew Bajda. Podążając śladami swojego ojca Mariana odwiedzał kolejno miejsca jego pobytu, odkrywał wątki opowiedzianej później historii, która pozwala nam poznać wiele niezwykłych osób, a przede wszystkim staje się doskonałym lustrem dla historii Europy. Opisuje historię wielu rodzin, które po zakończeniu wojennej zawieruchy swoje dalsze życie budowały na emigracji. Ta książka to hołd dla nieporównywalnej z niczym wartości życia każdego pojedynczego człowieka i tajemnicy jego losu.

Jak zaczyna się historia w „Captured in Liberation”? W spokojnej północno-angielskiej wsi trzynastoletnia Iris przybywa do gospodarstwa swojego wuja, które odtąd, ze względu na chorobę i stratę matki ma stać się jej domem. Po drugiej stronie Kanału la Manche piętnastoletni Marian Bajda wraz ze swoją rodziną we wrześniu 1939 r. opuszcza dom w Bochni, uciekając przed okrucieństwem wojny. Trafia na wschód gdzie na Polskę napada druga armia - radziecka.

Tak zaczyna się podróż w służbie wyzwoleniu Polski spod obu okupacji: hitlerowskiej i radzieckiej, która prowadzi przez rozległe pasma górskie Europy, europejskie miasta, wycieńczającą pracę, niewolę, ucieczkę i niespodziewane spotkania, do których dochodzi niemal za każdym rogiem. Przez najważniejsze rejony walk i cierpienia II wojny światowej łączy się z historią jego brata Stefana: pobytem na Syberii, walką Polskiej Armii we Włoszech. Jak większość żołnierzy Armii Andersa Marian trafia do Szkocji, nieświadomy, że pewna młoda kobieta już na niego czeka...

Tak poznajemy wyjątkową opowieść o dążeniu do wolności oraz sile i wartości rodziny. Opowieść syna, który odkrywa i chce ocalić historię swojego ojca, zanim zostanie utracona na zawsze. Dzięki niemu mamy szansę i my poznać kolejną historię bocheńskich rodzin.

comments powered by Disqus

Najnowsze