Kultura

Nie ma rąk, ale pięknie maluje... ustami i nogami. Dziś wernisaż w Bibliotece

tim

Dziś po południu w bocheńskiej bibliotece wernisaż wystawy malarstwa Stanisława Kmiecika - artysty spod Nowego Sącza, który nie mając od urodzenia rąk, już jako 5 letni chłopiec zaczął malować ustami i nogami. Otwarcie wystawy uświetni recital Marka Piekarczyka.

Fot. screen. www.kmiecik.virgo.com.pl

Stosowane najczęściej przez sądeckiego artystę techniki malarskie to: akryl, olej, pastel, akwarela, tempera, rysunek ołówkiem. Stanisław lubi eksperymentować z innymi technikami malarskimi. Jest samoukiem. Artysta znany jest ze swoich spokojnych i bardzo dokładnych studiów budynków. Ulubione tematy malarskie to krajobraz rodzinnych okolic, martwa natura, akt, a także obrazy surrealistyczne pełne bardzo osobistych metafizycznych nastrojów.

Poza sztuką, uwielbia jeździć samochodem który sam prowadzi nogami. Brał udział w rajdach samochodów terenowych 4x4. Do Światowego Związku Artystów Malujących Ustami i Nogami z siedzibą w Księstwie Lichtenstein-VDMFK należy od 1989 roku jako stypendysta a od 2005 roku został członkiem zrzeszonym.

Prace malarza można oglądać na kartkach świątecznych w kalendarzach wydawanych przez wydawnictwa na całym świecie współpracujące z VDMFK. W Polsce sprzedażą kartek i kalendarzy z motywami malowanymi przez niepełnosprawnych artystów jak i dbaniem o rodzimych twórców zajmuje się wydawnictwo A.M.U.N. z Raciborza - z którym współpracuje od początku jego działalności - od roku 1993.

Jest znanym i wziętym malarzem. Swoje prace prezentuje zarówno na wystawach organizowanych przez Wydawnictwo "Amun", jak i na bardzo licznych wystawach indywidualnych; w różnych miastach Polski, jak i za granicą. Często prezentuje sposób malowania przed publicznością.

[notka ze strony artysty: www.kmiecik.virgo.com.pl]

Wtorek, 16 maja, godz. 18:00.

comments powered by Disqus

Najnowsze