Kultura

Opowiedzieli o wyprawie do Australii

tim

źródło tekstu: www.biblioteka-bochnia.pl

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni oraz Stowarzyszenie Bochnia i Sól byli organizatorami XV spotkania z cyklu „Bochniacy z pasją”, podczas którego Anna i Janusz Sulisz opowiedzieli o swojej podróży po Australii: „Australia - emigrować czy podróżować?”.

Małżeństwo z Bochni, którego wspólną pasji są podróże, Anna i Janusz Sulisz po raz drugi gościło w ramach cyklu „Bochniacy z pasją”. Od lat odwiedzają oni różne zakątki naszego globu, zwłaszcza miejsca, gdzie Polaków jest mało - Tajlandia, Wietnam, Mauritius, Malezja, Singapur, ostatnio Australia.

Obydwoje związani z telewizją cyfrową i mediami, organizowali targi SAT KRAK w Krakowie. Janusz Sulisz od 1997 roku jest dziennikarzem i redaktorem naczelnym Magazynu Telewizji Cyfrowej SAT Kurier oraz portalu www.satkurier.pl. Jest także prezesem Stowarzyszenia Bochnia i Sól, które za cel postawiło sobie szeroko pojętą promocją Bochni w Polsce i na świecie na portalu www.bochniaisol.pl. Janusz i Anna Sulisz byli współorganizatorami Miasteczka Cyfrowego TVP w Bochni w 2012 r., z okazji wyłączenia telewizji analogowej. Poza tym pasją Janusza są malarstwo (sam maluje, ma też pokaźną galerię obrazów, którą kiedyś może pokaże w Bibliotece) oraz historia Bochni, która jako miasto jest według niego niedoceniana i mało znana.

Od kilku lat przy okazji służbowych podróży Anny i Janusza Suliszów, magazyn SAT Kurier zaczął publikować artykuły o różnych krajach pt. „Podróże z anteną”, gdzie pokazuje się wybrany kraj od strony kuchni, obyczajów, turystyki i odbioru telewizji. Teksty te są dostępne na stronie www.satkurier.pl, a wkrótce ruszy osobny portal www.podrozezantena.pl wspierający organizację festiwalu podróżniczego w Bochni oraz ciekawych wycieczek do wielu interesujących krajów.

Ostatnia wyprawa od 12 lutego do 8 marca 2016 r. do Australii (Perth, Margaret River, Brisbane, Fraser Island) jest powodem do podzielenia się doświadczeniami z pobytu w kraju, który wielu osobom wydaje się krajem wielkości Polski, a faktycznie jest wielkości całej Europy. Jeśli komuś wydaje się, że zwiedzi całą Australię w 2 tygodnie to się myli. Jeden z Australijczyków powiedział, że tylko na zwiedzenie Western Australii trzeba 7 miesięcy, a na Tasmanię 1 miesiąc.

Wielu Polaków marzy o emigracji lub podróży do Australii. Podczas spotkania mogli dowiedzieć się coś więcej o tym kraju - kontynencie. Wysłuchać opowieści o kangurach, koala, wężach, dzikiej przyrodzie, jaskiniach i lasach karri, a także dystansach jakie oferuje Australia - czymś co przyciąga podróżników i imigrantów. O kraju poniekąd bardzo niebezpiecznym, bo też zupełnie innym niż Polska. Mimo tego rajska pogoda i ocean przyciąga. Nie ma tam gonitwy za pieniędzmi, jak w Polsce - tam żyje się w nieco wolniejszym rytmie. Nie jest to tani kraj, tak jak Tajlandia czy Wietnam, ale podobno kto raz zakocha się w Australii to będzie tam chciał wracać lub zostać.

comments powered by Disqus

Najnowsze