Kultura

W sobotę tradycyjne Wianki na Chełmie

tim

Tegoroczne „Wianki na Chełmie” odbędą się w sobotę 25 czerwca. Towarzyszyć im będzie VI edycja Średniowiecznego Spotkania u Bożogrobców na „Grodzisku” w Chełmie, z udziałem grup rekonstrukcyjnych z różnych stron Polski.

O godz. 19.00 w Galerii „Chełm” podsumowane zostaną owoce dwóch konkursów nawiązujących tematyką do 1050. rocznicy Chrztu Polski. Oprócz otwarcia poplenerowej wystawy nagrodzeni zostaną laureaci konkursu fotograficznego „Znaki chrześcijaństwa w Gminie Bochnia” i plastycznego „Chrzest Polski moimi oczami”.

Nieodłączną częścią „Wianków” jest organizowany każdego roku konkurs na „wianek świętojański” wykonany z naturalnych kwiatów. Jego rozstrzygnięcie wprowadzi w klimat tego niezwykłego święta. Później organizatorzy zapraszają wszystkich na pokaz walk rycerskich rozgrywanych na chełmskim Grodzisku, w miejscu obozowiska średniowiecznych rekonstruktorów.

Całość zakończy barwny korowód nad Rabę pod przewodnictwem Zespołu Pieśni i Tańca „Siedlecanie” związany z tradycyjnym obrzędem puszczania wianków, zakończony kuglarskim pokazem z ogniem w wykonaniu Teatru „Feniks”.

comments powered by Disqus

Najnowsze