Rusza nowy cykl. Filmy dokumentalne w Małej Czarnej Bistro

Tekst: tim

Mała Czarna Bistro (Park Uzbornia w Bochni) została zaproszona do udziału w międzynarodowym projekcie o nazwie KineDok. To unikalny międzynarodowy klub filmowy oraz alternatywna platforma dystrybucyjna skupiająca zarówno miłośników, jak i twórców kina dokumentalnego. Cykl ruszy we wtorek 22 marca o godz. 19.00. Wstęp wolny.

"Kronika Bocheńska" i Gracje

W ramach tego projektu w Małej Czarnej Bistro nieodpłatnie będą pokazywane wybrane przez selekcjonerów KineDok europejskie filmy dokumentalne. Zobaczymy filmy prezentowane i nagradzane na polskich festiwalach filmowych, takie jak „Efekt domina” Eweliny Niewiery i Piotra Rosołowskiego, „Toto i jego siostry” Alexandra Nanau, „Na zakręcie” Gábora Hörchera, ale też filmy premierowe, które dopiero rozpoczynają swoje życie festiwalowe: „Pięściarka” Mihai Dragolea i Radu Constantin Mocanu, „Dobrze mi z Tobą” Evy Kralević, „Bracia w muzyce” Balázsa Lévai, „Rodzeństwo” Frode Fimland.

Wszystkie pokazywane tytuły to produkcje z lat 2014 i 2015, prezentowane zatem będzie najnowsze kino dokumentalne z szerokim przekrojem tematycznym i wyrazistymi bohaterami.

- Filmy dokumentalne najlepiej portretują otaczającą nas rzeczywistość, nie stawiają diagnoz, zadają pytania, wzruszają i oburzają. Ale dostęp do nich jest ograniczony, syci się nimi widownia kilku festiwali w Polsce. W ramach cyklu prezentacji KineDok mieszkańcy dwudziestu pięciu polskich miast będą mogli zapoznać się z najnowszą twórczością europejskich dokumentalistów - podsumowuje ideę projektu Krzysztof Gierat, prezes Krakowskiej Fundacji Filmowej.

Pokazy odbędą się w 25 miejscach w Polsce - w dużych i zupełnie małych miastach, potrwają do końca roku. Dużą atrakcją projekcji będę także spotkania z twórcami i gośćmi związanymi z tematyką filmu, a także różnorodne wydarzenia towarzyszące.

Projekt jest realizowany od 2015 roku, inicjatorem oraz głównym organizatorem jest Instytut Filmu Dokumentalnego z siedzibą w Pradze, a koordynatorem w Polsce jest Krakowska Fundacja Filmowa, organizator jednego z najstarszych w Europie festiwali filmowych - Krakowskiego Festiwalu Filmowego. W 2016 projekt KineDok realizowany jest w Czechach, Rumunii, Chorwacji, Polsce, Norwegii, na Słowacji oraz na Węgrzech.

* * *

Filmem, który zainauguruje cykl w Bochni będzie obraz z 2015 roku pod tytułem „Dobrze mi z Tobą” w reżyserii Evy Kraljević (22 marca, godz. 19.00).

„Eva i Mia są siostrami. Mia to radosna, otwarta dziewczyna z zespołem Downa, która nie przejmuje się zbytnio modą i kocha ludzi. Przez dziesięć lat Eva filmowała siebie i swoją siostrę, próbując lepiej zrozumieć łączącą ich relację. W wyniku jej pracy powstał portret dwóch sióstr, ukazujący szczęście, lęk i pragnienie przezwyciężenia drobnomieszczańskich konwenansów ograniczających siostrzaną miłość”. (Chorwacja, 2015 | 43')

Poniżej lista filmów, które zostaną wyświetlone w Małej Czarnej Bistro w Bochni wraz z dokładną datą:

  • 19.04.2016 „Miss Romów”
  • 17.05.2016 „Na zakręcie”
  • 21.06.2016 „Bracia w muzyce”
  • 19.07.2016 „Toto i jego siostry”
  • 23.08.2016 „Pięściarka”
  • 20.09.2016 „Tak daleko, tak blisko”
  • 18.10.2016 „Rodzeństwo”
  • 22.11.2016 „Wyspa Niedźwiedzia”
  • 20.12.2016 „Ameryka”
comments powered by Disqus