O drewnie w Muzeum. Rusza nowy cykl. Pierwszym gościem Grzegorz Kapcia

Tekst: tim

Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni zaprasza na pierwsze spotkanie z nowego cyklu, zatytułowane „Piąta pora roku - przedwiośnie”. Gościem będzie Grzegorz Kapcia - dziś bochnianin rodem z pomorskiego Chełmna, malarz, improwizator w drewnie, poeta, kompozytor, pieśniarz, animator kultury, wędkujący miłośnik przyrody, etc. Spotkanie zaplanowano na czwartek 25 lutego o godzinie 17.30.

Fot. pixabay.com / CC0 Public Domain

"Kronika Bocheńska" i Gracje

Muzealny strych z zabytkową więźbą drewnianą, sięgającą przełomu XVIII i XIX wieku, obecnie pięknie wyeksponowaną po przeprowadzonej renowacji obiektu, stanowi doskonały i wprost wymarzony pretekst, aby właśnie tu mówić o drewnie - tworzywie niezwykłym. Wiele go tutaj przysposobionego kunsztownie do swych konstrukcyjnych funkcji przez zręcznych cieśli minionych epok…

W nowym cyklu chcemy przybliżać Państwu rozmaite konteksty drewna: technologiczne, techniczne i artystyczne. Spektrum to szerokie, niełatwe do ogarnięcia a asocjacje związane z drewnem i jego potencjalnymi możliwościami wydają się być wprost nieograniczone.

Nasz cykl inaugurujemy spotkaniem z Grzegorzem Kapcią, który ma szczęśliwą rękę do rozmaitych muzealnych i około muzealnych przedsięwzięć. To z nim blisko dwadzieścia lat temu wymyśliliśmy i zainaugurowaliśmy cykl koncertów w muzealnym Wirydarzu, które trwale wpisały się w bocheński kalendarz wydarzeń kulturalnych. W 2003 roku wspólnie napisaliśmy zamieszczony na płycie „Żyć tu. W hołdzie tradycji” tekst pieśni o średniowiecznej karczmie Czerwieniec, w której tak bujnie kwitło przed laty życie towarzyskie. Innym razem, na Bocheński Dzień Świętego Mikołaja, Grzegorz skomponował piękną i mądrą balladę o świętym patronie szlachetnej dobroczynności.

Tym razem będzie opowiadał o drewnie w tylko sobie właściwy sposób: gitarą i piórem, pędzlem i dłutem - prezentując je jako materiał niemalże nieograniczonych działań twórczych” (źródło: zapowiedź spotkania).

25 lutego 2016 roku o godzinie 17.30
Galeria „Strych Muzealny”
Rynek 20

comments powered by Disqus