"Święty kąt". W bocheńskim muzeum o służbie światła z Lipnicy - ZDJĘCIA

Tekst: tim

W niedzielę w Muzeum im. Stanisława Fischera w Bochni odbył się kolejny wykład z cyklu „Święty kąt”. Tym razem prelegentami byli: Agnieszka Żołna-Zdunek (dyrektor Gminnego Domu Kultury w Lipnicy Murowanej) oraz Bronisław Mucha (reprezentujący lipnickich rzemieślników). Temat wykładu to „Służba światła - świece braci cechowych z Lipnicy Murowanej”.

"Kronika Bocheńska" i Gracje

Na wstępie słuchaczom zaprezentowano film dokumentalny ukazujący lipnickie obrzędy związane z tematyką referatu. Po nim zaproszeni goście opowiedzieli o wielowiekowej tradycji, która do chwili obecnej jest kultywowana w Lipnicy Murowanej.

* * *

Harmonogram pozostałych wykładów w ramach cyklu „Święty kąt”:

  • 21 lutego, godz. 12.00 Iwona Zawidzka, „Gdy na Kalwaryję idą kompanije”. Tradycja pielgrzymowania do Kalwarii Zebrzydowskiej.
  • 28 lutego, godz. 12.00 Jan Flasza, „Święty kąt” w podziemiach. O religijności górników bocheńskich.
  • 6 marca, godz. 12.00 Iwona Zawidzka, Szkaplerz, ołtarzyk domowy, kapliczka, czyli o pobożności ludowej. Oprowadzenie kuratorskie po wystawie „Święty kąt”. Możliwość prezentacji przez uczestników spotkania własnych pamiątek religijnych.
  • 13 marca, godz. 12.00 Bożena Kobiałka, Jezusek Palmowy z Tokarni. Spotkanie zorganizowane we współpracy z Muzeum Regionalnym „Dom Grecki” w Myślenicach.
  • 20 marca, godz. 12.00 Jan Flasza, „Pieśń w podróży” i inne druki religijne bocheńskiego drukarza i księgarza Wawrzyńca Pisza.
  • 3 kwietnia, godz. 12.00 Grażyna Potępa, Święta Zyta i pobożne „zytki”.

comments powered by Disqus