Agencja Reuters w Bochni tropami Davida Bowie

Tekst: Tomasz STODOLNY

Podczas niedzielnego (17.01.2015) Koncertu Noworocznego organizowanego przez Miejski Dom Kultury, reporter agencji Reuters będzie realizował materiał o związkach zmarłego niedawno Davida Bowie z Polską i jego inspiracją dokonaniami Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”, który wystąpi przed bocheńską publicznością.

"Kronika Bocheńska" i Gracje

Historię powstania utworu „Warszawa” zna każdy fan Davida Bowiego. W 1973 roku muzyk, wracał z Moskwy do Anglii. Miał złe przeczucia co do podróży samolotem, więc zdecydował się na powrót koleją transsyberyjską. Pociąg zatrzymał się na 42-minutowy postój na dworcu Warszawa Gdańska. Bowie wykorzystał ten czas, jako okazję do zwiedzenia miasta. Szczegóły spaceru Davida Bowiego nie są znane. Wiadomo, że dotarł na stary Żoliborz na plac Komuny Paryskiej (obecnie plac Wilsona), tam wstąpił do księgarni i kupił kilka płyt. Wśród nich znalazły się nagrania polskich piosenek ludowych Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”.

Według legendy, widok komunistycznej Warszawy, wywarł na artyście bardzo ponure wrażenie. Odzwierciedlenie jego odczuć można poznać po przesłuchaniu „Warszawy”, którą nagrał 4 lata po pamiętnej podróży. – Próbowałem wyrazić w tym utworze uczucia, jakie towarzyszą ludziom, gdy pragną wolności, czują jej zapach, leżąc w trawie, ale nie mogą po nią sięgnąć – tłumaczył artysta w wywiadzie dla magazynu „Tylko Rock”.

„Warszawę” Bowie stworzył wspólnie z Brianem Eno. Przy jej tworzeniu inspirowali się dokonaniami zespołu Śląsk. Partie wokalne w środkowej części przywodzą na myśl utwór „Helokanie” Stanisława Hadyny, który bocheńska publiczność będzie mogła wysłuchać podczas niedzielnego koncertu i porównać później ze słynną „Warszawą” Davida Bowiego.

Koncert Noworoczny, Zespół Pieśni i Tańca „Śląsk”
Hala widowiskowo-sportowa, ul. ks. J. Poniatowskiego 32
17 stycznia, godz. 19.
Bilety do nabycia w kasie kina Regis oraz przed koncertem.

 

comments powered by Disqus