Dni Bochni 2016

Dni Bochni 2016. SZTUKA - program

tim

Już w najbliższą niedzielę 12 czerwca rozpocznie się drugi blok tematyczny Dni Bochni 2016 - SZTUKA. Zainauguruje go spotkanie w Muzeum z cyklu Ars Nova czyli rozmowy o sztuce, ponadto w ramach tego bloku także: warsztaty artystyczne, wernisaże wystaw, prezentacja książki, koncerty, spektakl teatralny, spotkania tematyczne i zwiedzanie Bochni.

Ars Nova to cykl rozmów o sztuce współczesnej prowadzony od lat w Muzeum im. Stanisława Fischera. 12 czerwca o godz. 12. o sztuce rozmawiał będzie Stanisław Tabisz - rektor ASP w Krakowie, malarz, grafik, scenograf, pedagog, krytyk sztuki.

Trzy godziny później między 15. a 17. - prezentacji Marblingu (ebru) czyli malarskiej techniki zdobienia, czyli malowania na... wodzie przedstawi Ewa Dominiak, nauczycielka tkactwa artystycznego w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu.

W ramach bloku SZTUKA bocheńska biblioteka zaprasza na otwarcie wystawy fotograficznej Podziemia Kopalni Soli Bochnia połączonej z koncertem muzyków z orkiestry bocheńskiej kopalni (14 czerwca o godz. 18.). Dzień później w samo południe w Miejskim Domu Kultury rozpocznie się wernisaż wystawy pokonkursowej przeglądu Młodzi Plastycy połączony z ogłoszeniem wyników i wręczeniem nagród.

Zwyczajowo w czwartek (16 czerwca o godz. 17.30) w muzeum, Janina Kęsek przedstawi opowieść z cyklu Saga bocheńska: Dom na końcu drogi. Będzie to już trzecia część sagi opowiadanej przez znakomitą znawczynię dziejów mieszczaństwa bocheńskiego XIX i XX wieku, autorkę opracowań poświęconych dziejom Bochni i biografiom bochnian tamtego czasu. Spotkanie zakończy recital fortepianowy Marty Orzeł, bochnianki, utalentowanej pianistki, stypendystki Burmistrza Bochni, Ministra Kultury i wielu fundacji wspierających młodych artystów, studentki łódzkiej Akademii Muzycznej.

Również w czwartek (16 czerwca o godz. 19.00) Miejski Dom Kultury w Bochni przedstawi swoje najnowsze wydawnictwo rozpoczynające cykl Biblioteka Kroniki Bocheńskiej. Książka Ireneusza Sobasa „Niepokorne dekady. Niepodległościowe dążenia mieszkańców Bochni i Bocheńszczyzny w latach 1945-1989” jest uporządkowanym i rozszerzonym zapisem zmagań o wolność mieszkańców naszego regionu, zawartym wcześniej w ponad dwudziestu tekstach opublikowanych w Kronice Bocheńskiej.

Mieszkańcy Bochni już zdążyli się nieco przyzwyczaić do koncertów w altanie na Plantach. W piątek 17 czerwca o godz. 18. będą mieli okazję posłuchać koncertu wykonanego w międzynarodowym składzie. Uczestnicy warsztatów muzycznych Na Strunach, organizowanych przez Zespół Szkół Muzycznych w Bochni wykonają koncert finałowy właśnie w altanie.

18 czerwca wszystkie dniowobocheńskie imprezy odbędą się na Uzborni. Będzie literacka gra terenowa „Książka na start”, kino 7D (18 i 19 czerwca) i spektakl „Czar cygańskiego taboru czyli świat, który przeminął” przygotowany przez uczniów i nauczycieli Gimnazjum Nr 2 nr Bochni.

Niedziela 19 czerwca jest dniem łączącym bloki SZTUKA i ROZRYWKA. W południe w Muzeum im. Stanisława Fischera będzie miało miejsce spotkanie absolutnie wyjątkowe. Swoją kolekcję gitar będzie prezentował Robert Cichoń - gitarzysta, kolekcjoner i renowator tego instrumentu.

Tego samego dnia o godz. 15. Ryszard Rozenbajgier, wiceprezes bocheńskiego PTTK, zaprosi na spacer edukacyjny „Jak turyście pokazać Bochnię?”. Zbiórka przy szybie Sutoris.

Amfiteatr na Uzborni, wzorem minionego roku, będzie miejscem inauguracji koncertowej części bloku ROZRYWKA. Rozpocznie ją o godzinie 17. Orkiestra Górnicza Kopalni Soli Bochnia, po której wystąpią laureaci przeglądu Młode Talenty.

DNI BOCHNI 2016
SZTUKA
12-19 czerwca

12 czerwca - Muzeum im. Stanisława Fischera

 • 12:00 - Spotkanie z cyklu Ars Nova czyli rozmowy o sztuce współczesnej ze Stanisławem Tabiszem rektorem ASP w Krakowie: O percepcji obrazów. Ekfraza jako poetycki opis dzieła plastycznego.
 • 15:00-17:00 - warsztaty artystyczne: Marbling (ebru). Prezentacja malarskiej techniki zdobienia, czyli malowanie na... wodzie. Prowadzi Ewa Dominiak nauczycielka tkactwa w Liceum Plastycznym w Nowym Wiśniczu.

14 czerwca

 • 18:00 - Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna, sala klubu, wernisaż wystawy fotograficznej Zabytkowe Podziemia Kopalni Soli Bochnia = materialne świadectwo religijności i trudnej pracy górników

15 czerwca

 • 12:00 - Miejski Dom Kultury, wernisaż wystawy pokonkursowej przeglądu Młodzi Plastycy połączony z wręczeniem nagród

16 czerwca

 • 17:30 - Muzeum im. Stanisława Fischera, Czwartkowe Spotkanie Muzealne: Janina Kęsek Saga bocheńska: Dom na końcu drogi
 • 19:00 - Miejski Dom Kultury w Bochni, duża sala kina Regis, prezentacja książki rozpoczynającej serię Biblioteka Kroniki Bocheńskiej: Ireneusz Sobas Niepokorne dekady

17 czerwca

 • 16:30 - koncert finałowy uczestników międzynarodowych warsztatów muzycznych Na strunach (sala Zespołu Szkół Muzycznych w Bochni)

18 czerwca - Park Rodzinny Uzbornia

 • 15:00 - literacka gra terenowa Książka na start
 • 15:00-21:00 - Park Rodzinny Uzbornia, Magia X Muzy czyli Kino 7D
 • 21:00 - Spektakl Cygańskiego taboru czar, czyli świat, który przeminął przygotowany przez nauczycieli i uczniów Gimnazjum Nr 2

19 czerwca

 • 12:00 - spotkanie z cyklu Konteksty drewna. Vintage guitars - autorska prezentacja kolekcji gitar Roberta Cichonia, gitarzysty, kolekcjonera i renowatora tego instrumentu.
 • 15:00 - PTTK oddział w Bochni, Szlaki Ziemi Bocheńskiej - Ryszard Rozenbajgier, spacer edukacyjny: Jak turyście pokazać Bochnię? Zbiórka pod szybem Sutoris.
comments powered by Disqus

Najnowsze