Przypomnieć o dziedzictwie salinarnym. Wystawa fotograficzna "Bochnia - miasto soli i sól miasta"

We wtorek 23 czerwca sala klubowa Powiatowej i Miejskiej Biblioteki Publicznej zamieniła się w galerię fotograficzną. Wszystko za sprawą wystawy „Bochnia – miasto soli i sól miasta”, która jest efektem I Ogólnopolskiego Pleneru Fotograficznego w Bochni.

Plener, będący częścią projektu „Bochnianie Współdecydują – partycypacja szansą na rewitalizację miasta”, zorganizowano w dniach 12-14 czerwca. Uczestniczyło w nim 11 artystów fotografików z całej Polski, których zadaniem było oddanie niepowtarzalnego klimatu Bochni jako miasta salinarnego.

Adam Piskór, prezes Fundacji Salina NOVA – jednego z organizatorów wydarzenia, przypomniał, że wystawa jest kolejnym elementem inicjatywy realizowanej od kilku miesięcy: - Skupiamy się na dziedzictwie miasta. Tożsamość salinarna to szansa na odbudowę prestiżu i marki Bochni.

Do konkursu zakwalifikowano około 30 zdjęć, które oceniało jury: Adam Famielec, Alicja Imiołek, Katarzyna Rogalska-Piekarczyk, Tomasz Ryncarz, Marian Rynkiewicz, Zdzisław Szklarzewicz i Aleksander Włodyka. Jurorzy przyznali trzy równorzędne wyróżnienia dla Wacława Adrusikiewicza, Krzysztofa Zdanowicza i Grzegorza Ojrzyńskiego.

To nie koniec fotograficznych atrakcji w Bochni. Jak zapowiedział Adam Piskór, już 12 lipca na fasadzie Bazyliki św. Mikołaja będzie wyświetlana diaporama „Kalwaria Życia” autorstwa Mariana Rynkiewicza. Planowane jest też przeprowadzenie głosowania internetowego na najlepsze zdjęcie pleneru.

Wystawę „Bochnia – miasto soli i sól miasta” będzie można oglądać do 15 września w sali klubowej Biblioteki. To jedno z wydarzeń bloku „Sztuka” w ramach tegorocznych Dni Bochni.

[Żaneta WEŁNA]

comments powered by Disqus