Opinie

 • Krajobraz po fejk niusie

  Felieton RedNacza

  Nie chcę wyrokować, czy wiadomość w Radiu ZET była efektem perfidnego działania, czy "tylko" niechlujstwa dziennikarza stacji (a może miksem obu). My tu w Bochni wiemy bowiem, że były w niej również ziarna prawdy, które po oddzieleniu plew także mogą niejednego bulwersować. Moim zdaniem "praojcem" zamieszania jest bocheński magistrat i warto to burmistrzowi wytknąć.

  więcej

 • Bierzmy przykład z Wieliczki

  Zapowiedź redaktora Bochnianina o niebywałej szansie na rozwój Bochni w związku z wpisaniem kopalni na listę UNESCO, jak do tej pory nie potwierdziła się. Jedną z głównych przyczyn tego stanu, jest zamknięty dla turystów szyb „SUTORIS” znajdujący się w centrum miasta, który powinien otrzymać drugie życie.

  więcej

 • Samozadowolenie

  Felieton RedNacza

  Bocheński magistrat zachęca mieszkańców do społecznych konsultacji "Planu Mobilności Miejskiej". Dałem się namówić do lektury dokumentu i ręce mi opadły. UM wyda na to 18 tys. zł. Prywatna firma za coś takiego by nie zapłaciła.

  więcej

 • Inwestycje: Czy 21 mln zł to dużo?

  Felieton RedNacza

  Burmistrz Bochni chce w przyszłym roku wydać na inwestycje prawie 21 mln zł. To dużo czy mało? Nie wiesz, dopóki nie masz porównania.

  więcej

 • Impuls z Japonii

  Felieton RedNacza

  Trudno powstrzymać entuzjazm czytając o planach japońskiego giganta, choć oczywiście przed nami jeszcze procedury oficjalne i "wszystko może się zdarzyć". W Bochni swoją fabrykę ma ulokować światowy potentat. Czyja to zasługa?

  więcej

 • Przedwczesna rewolucja parkingowa

  Felieton RedNacza

  Proponowane przez władze miasta zmiany w Strefie Płatnego Parkowania kierunek mają dobry, ale na poszerzanie strefy jest moim zdaniem zdecydowanie za wcześnie.

  więcej

 • Ból bezabsolutoryjny

  Felieton RedNacza

  Po raz pierwszy w historii Bochni rada miejska nie podjęła uchwały o udzieleniu burmistrzowi absolutorium za wykonanie budżetu. I choć nie ma to żadnych konsekwencji prawnych, to jednak ze względów choćby ambicjonalnych może gospodarza miasta boleć. I wyraźnie boli.

  więcej

 • Malowanie kamienic

  Felieton RedNacza

  W związku ze zbliżającymi się Światowymi Dniami Młodzieży i spodziewaną dużą liczbą gości zagranicznych odwiedzających Bochnię, władze miasta starają się nieco przypudrować mankamenty miejskiego krajobrazu. Odbiór społeczny jest różny...

  więcej

 • Syndrom drugiej kadencji?

  Felieton RedNacza

  Obserwatorzy życia samorządowego "syndromem drugiej kadencji" określają zmianę po reelekcji w postawie burmistrza/wójta, którą zwykli ludzie nazywają dosadniej: uderzeniem wody sodowej do głowy. Oczywiście nie każdemu burmistrzowi uderza tak samo, a czasem wcale nie uderza, ale na pewno ponowny wybór zmienia postrzeganie pewnych spraw. Potwierdzający to najnowszy przykład pochodzi z Bochni, ma ponad 2-litrowy silnik i napęd na 4 koła...

  więcej

 • Tężnia i Priorytety

  Felieton RedNacza

  Zaprezentowana tydzień temu (piątek, 8 stycznia) na konferencji prasowej wizja rewitalizacji plant salinarnych i budowy tężni solankowej pobudza wyobraźnię. Pamiętajmy jednak o realiach ekonomicznych i bardziej przyziemnych potrzebach mieszkańców - twarde stąpanie po ziemi pozwoli uniknąć rozczarowań, a jednocześnie pomoże osiągnąć w działaniu długofalowym pożądany cel.

  więcej

 • Pesymistyczny optymizm

  Czytam projekt budżetu na rok 2016 i zastanawiam się: jakąż to rewolucję w działaniu Straży Miejskiej szykują nam władze miasta?!

  więcej

 • Po co ten bój o Altanę?

  Felieton RedNacza

  Niektórzy pytają: a co to za różnica, czy podmurówka Altany Koncertowej na bocheńskich Plantach Salinarnych będzie "ażurowa", czy wybudowana z pustaków i otynkowana? Tymczasem petycję w tej sprawie podpisało już prawie pół tysiąca osób. Czy to dużo? Dla orientacji: żaden z radnych zasiadających w radzie miejskiej nie uzyskał w wyborach takiego poparcia...

  więcej

 • A miało być taniej

  Felieton RedNacza

  W projekcie budżetu na rok 2016 burmistrz miasta przewidział 200 tys. zł na modernizację klimatyzacji w hali Gazaris. Tej samej, którą 3 lata temu remontowała firma żony radnego i przez którą Stefan Kolawiński trafił na ławę oskarżonych...

  więcej

 • Kumulacja

  Felieton RedNacza

  Tak bardzo chcielibyśmy choć w części powtórzyć sukces nieodległych Niepołomic, że każda informacja związana z budową i funkcjonowaniem Bocheńskiej Strefy Aktywności Gospodarczej ma wagę nadzwyczajną. Tymczasem rozwój miasta to nie tylko strefa.

  więcej

 • Gdzie te parkingi?

  Felieton RedNacza

  Mija rok od wyborów samorządowych. Śmiało można powiedzieć, że przez ten czas w kwestii budowy parkingów Bochnia nie tylko nie zrobiła kroku naprzód, ale wręcz cofnęła się zaprzepaszczając dotację na budowę Park and Ride. Dlatego bardzo jestem ciekaw, co burmistrz powie radnym 23 września?

  więcej

 • Opozycja "Dla zdrowotności"

  Felieton RedNacza

  Dzień po zwycięskich wyborach na burmistrza Bochni Stefan Kolawiński miał kwaśną minę. Okazało się bowiem, że jego koledzy z komitetu "Bochniacy dla Bochni" nie zdołali zbudować w radzie miasta większości i rządzić tam będzie ktoś inny. Nie sądzę jednak, by również mieszkańcy Bochni powinni się tym martwić. Akurat w tym przypadku "dla zdrowotności" samorządowego organizmu może to oznaczać korzystną sytuację.

  więcej

 • Pitolenie Wielepów

  Krytycznie nastawieni do referendum radni uznając, że wydawanie 100 tys. zł na jego organizację 16 listopada jest bez sensu, przeforsowali decyzję, by zorganizować je 23 listopada i tym samym wydać o połowę mniej - za to jeszcze bardziej bez sensu.

  więcej

 • Przedwyborczy kij w mrowisko

  Felieton RedNacza

  Wygląda na to, że sprawa budowy podziemnego parkingu na pl. Okulickiego będzie w Bochni głównym tematem nadchodzącej kampanii wyborczej. I bardzo dobrze!

  więcej

 • Kto nowym burmistrzem, czyli na kogo postawi PiS?

  Felieton RedNacza

  Do wyborów samorządowych zostały już tylko 4 miesiące. W obliczu słabnącej pozycji Stefana Kolawińskiego i wyników niedawnych eurowyborów, wydaje się coraz bardziej istotne na kogo w wyścigu do fotela burmistrza Bochni postawi PiS.

  więcej

 • LISTY. Wypatrując lidera cd.: Dogonić Brzesko!

  Nadesłane do redakcji

  Szanowny Panie Redaktorze Naczelny ! Równo ćwierć wieku mija od dnia, w którym odbyły się w naszym kraju pierwsze wolne wybory samorządowe. Z przykroscią muszę stwierdzić, iż w minionym okresie czasu nie było w Bochni sprawnego gospodarza, który pchnąłby gospodarkę  komunalną naszego miasta do przodu.

  więcej

 • LISTY: Wypatrując Lidera - polemika

  Felieton Ludwika Węgrzyna

  W liście skierowanym do redakcji Bochnianin.pl znany samorządowiec Ludwik Węgrzyn polemizuje z felietonem RedNacza parafrazując słowa Wincentego Witosa: - Wielkości Bochni i jej przyszłości nie zabezpieczy jeden nawet genialny przywódca - uczynić to może świadome, zaangażowane w sprawy publiczne społeczeństwo obywatelskie pod przywództwem mądrego, przygotowanego do pełnienia funkcji burmistrza.

  więcej

 • Wypatrując Lidera - cz. 2

  Felieton RedNacza

  Niemal równo cztery lata temu napisałem felieton pt. "Wypatrując lidera". U schyłku kadencji Bogdana Kosturkiewicza marzyłem "by na czele bocheńskiego samorządu stanął ktoś, kto potrafił będzie lokalną społeczność łączyć, nie dzielić, a w mieszkańcach wyzwoli pozytywną energię, która zdynamizuje rozwój miasta". Puenta tekstu z marca 2010 roku była smutna: "w zasięgu wzroku takiego lidera nie ma".

  więcej

 • Czort i jeż a bocheńszczyzna

  „Tragiczny”, „katastrofalny”, „bez perspektyw”, „uwsteczniający” – czy to słowa dobrze opisujące realny stan rozwojowy bocheńszczyzny? Pochłonięci codziennymi obowiązkami raczej rzadko analizujemy czy, a jeśli tak to w jakim kierunku, zmienia się nasze otoczenie. W efekcie niejednokrotnie lansowane nam z różnych źródeł „prawdy objawione” przyjmujemy za słuszne i prawdziwe. Tymczasem zalewa nas z reguły (niestety) fala krytycyzmu i arogancji nie oparta na żadnym stabilnym – prawdziwym fundamencie, który miałby oparcie w realnych wskaźnikach.

  więcej

 • Czy Bochni potrzebny jest marketing miasta?

  FELIETON

  Po raz pierwszy w historii miasta magistrat ogłosił swoją gotowość opracowania profesjonalnego programu marketingu miasta. Jego przygotowaniem zajmie się  „zespół projektowy” składający się  z urzędników, przedstawicieli miejskich instytucji kultury oraz zewnętrznego eksperta.

  więcej

 • Promocja Bochni? Brak planu

  Felieton RedNacza

  Ostatnim przejawem strategicznego myślenia o promocji Bochni i budowaniu marki miasta była decyzja o nieuleganiu modzie na projektowanie dlań specjalnego logotypu, ale wskazanie, że naszym logo będzie nasz herb. Bo jak słusznie podkreślono, nic bardziej trafnego i jednocześnie dumnego nie sposób wymyślić. To od wtedy świadomie na wszelkich drukach i materiałach promocyjnych obok herbu zaczął pojawiać się też dopisek "Miasto Soli".

  więcej

 • Oddajcie tabliczki z wagoników!

  Felieton RedNacza

  760-lecie lokacji miasta oraz wpis kopalni na listę UNESCO bocheński magistrat "uczcił" zrywając z rozsianych po Bochni górniczych wagoników, tabliczki informujące o historycznych nazwach znajdujących się w tych miejscach solnych szybów.

  więcej

 • Pamięć i tożsamość w Gm. Żegocina - felieton

  Po co zmieniono patrona szkoły? Z

  Nie byłoby w tej decyzji, podjętej zresztą zgodnie z prawem, nic dziwnego, gdyby nie fakt tak dużej niechęci zarówno wnioskodawców jak i części decydentów do „chłopskości” - pomimo wywodzenia się ich wszystkich lub przynajmniej zdecydowanej większości z pokoleń chłopskich, ba do chwili obecnej z tychże chłopów (i nie tylko) żyjących - zwraca uwagę Ludwik Węgrzyn.

  więcej

 • Uzbornia odżyła! Tłumy spacerowiczów

  Felieton RedNacza

  Radni wybierają się w najbliższy czwartek na spacer do Parku Uzbornia ocenić efekt prac rewitalizacyjnych. Tymczasem bochnianie korzystając z pięknej złotej jesieni, już trzeci weekend z rzędu sprawdzają to osobiście. I w większości są chyba zadowoleni.

  więcej

 • Na Uzborni dobiega końca...

  Z lotu ptaka - felieton Jana Zięby

  Nie dokończyłem tytułu, bo nie wiem, jakiego słowa użyć na określenie przedsięwzięcia realizowanego przez dwóch kolejnych burmistrzów na terenie bocheńskiego Lasku. Jakoś zupełnie nie pasuje mi tutaj słowo, którego używa się najczęściej - "rewitalizacja".

  więcej

 • KN-2, czyli gorący kartofel. A było posłuchać Wojciecha Cholewy...

  Felieton RedNacza

  Mieszkańcy bloków na os. Niepodległości z wdzięcznością przyjęliby dziś budowę tzw. "drugiego etapu KN-2", który pozwoliłby zmniejszyć natężenie ruchu na ul. Legionów Polskich. Ale kiedyś, przy znacznym współudziale właścicieli sąsiednich domów jednorodzinnych, na zebraniu osiedlowym prawie "wywieźli na taczkach" burmistrza Wojciecha Cholewę, który proponował budowę tej drogi...

  więcej

Najnowsze