"Kronika Bocheńska" i Gracje

 • Nocna akcja: "Stop islamizacji Polski"

  Do internetu trafił filmik z krótkiej "manifestacji" przeprowadzonej minionej nocy na bocheńskim rynku. Grupa młodych ludzi rozwinęła transparent z napisem "Stop islamizacji Polski" i głośno wyśpiewała swój przekaz.

  czytaj więcej

 • PRACA: Firma PULSAR szuka pracownika do Działu Logistyki

  czytaj więcej

 • O planach drogowych i poradach prawnych na Konwencie Starosty Burmistrzów i Wójtów

  Przygotowanie i przedstawienie projektu wniosku dotyczącego remontu dróg w ramach "Programu rozwoju gminnej i powiatowej infrastruktury drogowej na lata 2016 - 2019" był jednym z głównych tematów poruszanych w trakcie Konwentu Starosty, Burmistrzów i Wójtów z terenu Powiatu Bocheńskiego.Omówiono również zmiany przepisów dotyczących publicznego transportu drogowego oraz założenia do zorganizowania nieodpłatnych porad prawnych dla mieszkańców powiatu bocheńskiego.

  czytaj więcej

 • Bochnia: Uchodźcy? Nie mamy wolnych lokali

  - Z przyczyn niezależnych od Urzędu Miasta Bochnia ulega zmianie termin spotkania ws. rzeczywistych i realnych możliwości ewentualnego przyjęcia uchodźców na terenie Gminy Miasta Bochnia - poinformował w piątek Tomasz Ryncarz, naczelnik wydziału Promocji i Rozwoju Miasta.

  czytaj więcej

 • Sobota: 650-lecie Gawłowa - program

  W bieżącym roku przypada 650. rocznica powstania wsi Gawłów w gminie Bochnia (potwierdza to dokument ,,Inter villam Gavlov et Puszczynam siue Niepolomice”). Obchody jubileuszu odbędą się w najbliższą sobotę, 3 października.

  czytaj więcej

 • Bezpłatne porady i konsultacje w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bochni

  W związku z jubileuszem 45-lecia Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Bochni w najbliższy poniedziałek i wtorek (5-6 października) w placówce odbędą się bezpłatne wykłady, porady i konsultacje.

  czytaj więcej

 • Proszówki: Seicento wylądowało w rowie

  Kolizja drogowa w Proszówkach. Wczoraj około godziny 22:50 fiat seicento wypadł z drogi i wylądował w rowie.

  czytaj więcej

 • Dyrektor do uczniów: "Gólcie nogi". Jaki ubiór stosowny jest w szkole?

  Dyrektor Zespołu Szkół Nr 1 w Bochni zażartował podczas apelu, że jeśli uczniowie chcą chodzić do szkoły w krótkich spodenkach to powinni... golić nogi. Niektórzy potraktowali to bardzo poważnie, a plotka o "nowych wytycznych w Mechaniku" szybko obiegła miasto. Wykorzystaliśmy ten pretekst, by przyjrzeć się zapisom statutów bocheńskich szkół ponadgimnazjalnych. Co mówią o codziennym (niegalowym) uczniowskim ubiorze?

  czytaj więcej

 • Nauczycielka I Liceum doceniona za osiągnięcia dydaktyczne

  Mgr Dorota Kocjan ucząca chemii w I Liceum Ogólnokształcącym im. Króla Kazimierza Wielkiego w Bochni została wyróżniona za wybitne osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze.

  czytaj więcej

 • Baczków: Rowerzysta uderzył w przyczepę

  Zdarzenie miało miejsce w Baczkowie, na skrzyżowaniu drogi wojewódzkiej nr 965 z drogą podporządkowaną. Wczoraj ok. godz. 13:00 rowerzysta wykonując manewr skrętu w lewo nie upewnił się co do możliwości bezpiecznego wykonania tego manewru, w związku z czym uderzył w bok spojazdu i przyczepki ciągniętej przez samochód osobowy marki Opel Combo, który właśnie go wyprzedzał.

  czytaj więcej

 • Uchodźcy w Bochni? Burmistrz chce spotkania z radnymi i zarządami osiedli

  W czwartek 1 października w bocheńskim magistracie odbyło się spotkanie kierownictwa Urzędu Gminy Miasta Bochnia ws. rzeczywistych i realnych możliwości ewentualnego przyjęcia uchodźców na terenie Gminy Miasta Bochnia. Burmistrz Stefan Kolawiński chce dyskusji z radnymi i zarządami osiedli. Podano już termin spotkania.

  czytaj więcej

 • Wypadek: Dachowanie w polu kukurydzy

  Kierująca samochodem kobieta chcąc uniknąć zderzenia z sarną, która nagle wbiegła na jezdnię, skręciła gwałtownie kierownicą przez co utraciła panowanie nad pojazdem - Ford wypadł z drogi w pole kukurydzy i dachował.

  czytaj więcej

 • Gm. Bochnia: Nowa szefowa ZOZ

  Zakończył się konkurs na stanowisko Dyrektora Samodzielnego Publicznego Gminnego Zakładu Opieki Zdrowotnej w Bochni. Nową szefową została mieszkanka miasta - Katarzyna Kupisz.

  czytaj więcej

 • Nowe spojrzenie na edukację. Konferencja w Sobolowie

  W poniedziałek 21 września w Sobolowe odbyła się konferencja „Neurodydaktyka. Nauczanie i uczenie się przyjazne mózgowi”, którą prowadziła dr Marzena Żylińska. Zajmuje się metodyką i neuropedagogiką. Jest autorką licznych publikacji oraz innowacyjnych materiałów edukacyjnych. Współorganizowała europejski projekt „Zmieniająca się szkoła”, a obecnie jest inicjatorką „Budzących się szkół” w Polsce.

  czytaj więcej

 • Powiat Bocheński z wyróźnieniem Samorząd Równych Szans 2015

  Powiat Bocheński poprzez działania Powiatowego Centrum Pomocy Rodzinie otrzymał wyróżnienie w konkursie na najlepsze praktyki samorządów na rzecz osób z niepełnosprawnościami za realizację projektu pn. "Wzmacnianie integracji społecznej w Powiecie Bocheńskim".

  czytaj więcej

 • Warsztaty komputerowe - obróbka zdjęć

  Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna w Bochni zaprasza na kolejne warsztaty komputerowe dla początkujących, tematem przewodnim spotkania będzie cyfrowa obróbka zdjęć – 1 października 2015 r. o godz. 17.00 w sali klubu Biblioteki.

  czytaj więcej

 • Bochnia. Dziki nadal grasują na osiedlu Krzęczków-Łychów

  Temat dzików grasujących na osiedlu Krzęczków-Łychów w Bochni został ponownie poruszony w interpelacji. Tym razem na sprawę wspólnie zwracają uwagę wiceprzewodniczący rady miejskiej Karol Klima i radna Celina Kamionka.

  czytaj więcej

 • Duże zainteresowanie dostępem do ZIP. Szansa na kolejną akcję w magistracie

  W poniedziałek 21 września w Urzędzie Miasta Bochnia w Punkcie Obsługi Klienta pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia Delegatura w Tarnowie wydawali mieszkańcom uprawnienia dostępu do Zintegrowanego Informatora Pacjenta. Akcja cieszyła się tak dużym zainteresowaniem, że magistrat będzie się starał o ponowne spotkanie tego typu.

  czytaj więcej

 • Radni wybrali nowych ławników do sądów w Bochni i Tarnowie - LISTA

  Radni miasta Bochnia w tajnym głosowaniu wybrali nowych ławników do Sądu Rejonowego w Bochni oraz Sądu Okręgowego w Tarnowie na kadencję 2016-2019. W sumie wybrano 13 osób.

  czytaj więcej

 • Zmiana godzin pracy magistratu

  Urząd Miasta Bochnia wraca do poprzednich godzin pracy. Od 1 października będzie otwarty od poniedziałku do piątku w godzinach 7:30 - 15:30.

  czytaj więcej

 • Msza w intencji żołnierzy w Nieprześni - ZDJĘCIA

  W niedzielę 27 września na cmentarzu wojennym nr 338 w Nieprześni (gmina Bochnia) odbyła się msza polowa w intencji pochowanych w tym miejscu żołnierzy armii austro-węgierskiej i rosyjskiej, którzy zginęli podczas walk zimą 1914 roku.

  czytaj więcej

 • Narada ws. przyjęcia uchodźców w czwartek

  Dyskusja w ścisłym kierownictwie magistratu na temat możliwości Bochni co do przyjęcia uchodźców odbędzie się najprawdopodobniej w czwartek. Ale ostateczna odpowiedź na pytanie dotyczące tej kwestii zadane przez wojewodę zostanie sformułowana później, po konsultacjach.

  czytaj więcej

 • Bezrobocie w powiecie bocheńskim wynosi 7,5 proc. Targi Pracy - ZDJĘCIA

  W poniedziałek 28 września w Hali Widowiskowo-Sportowej w Bochni odbyły się Targi Pracy. Pojawiło się 30 pracodawców (w tym cztery agencje zatrudnienia), którzy zaoferowali 230 miejsc pracy. Były to oferty z branży budowlanej, mechanicznej, gastronomi, handlu, prac biurowych a także informatyki czy kosmetyki.

  czytaj więcej

 • 18-latek kierował motorowerem mimo zakazu. Miał 51 gramów marihuany

  Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Bochni zatrzymali 18-latka, który kierował motorowerem pomimo sądowego zakazu, a dodatkowo miał przy sobie ponad 50 gramów marihuany. Mężczyzna odpowie za przestępstwo niestosowania się do wyroku sądu, jak również za posiadanie środków odurzających w postaci marihuany, za co grozi kara pozbawienia wolności do lat 3.

  czytaj więcej

 • Policja odzyskała skradziony motocykl

  Policjanci wydziału kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Bochni odzyskali motocykl marki Kawasaki skradziony w Gdowie. Pojazd wart kilka tysięcy złotych został zabezpieczony i wkrótce zostanie zwrócony właścicielowi. Sprawa jest rozwojowa i dalszym jej rozwiązaniem zajmuje się policja z Dobczyc, zgodnie z właściwością terytorialną.

  czytaj więcej

 • Wyremontują altanę na Plantach w Bochni

  Jeszcze w tym roku ma zostać wyremontowana altana znajdująca się na Plantach Salinarnych w Bochni. O sprawie poinformował w czwartek podczas sesji rady miejskiej Robert Cerazy, zastępca burmistrza Bochni.

  czytaj więcej

 • Czy Bochnia przyjmie uchodźców? W poniedziałek narada

  PRZEGLĄD PRASY

  Na polecenie rządu wojewoda małopolski sonduje samorządy, czy te mają miejsce na przyjęcie uchodźców. Gminy z naszego regionu nie kwapią się do tego i tylko nieliczne zgłaszają gotowość przyjęcia syryjskich rodzin.

  czytaj więcej

 • Budżet Obywatelski: Zgłaszajcie pomysły!

  Do 2 października br. można składać projekty w ramach „Budżetu Obywatelskiego” na 2016 rok. Jeśli chcecie Państwo zyskać piękny zakątek z zielenią, nowe ławki, lepsze oświetlenie lub może chcecie odnowić lub wybudować nowe boisko sportowe, to zachęcamy do zgłaszania projektu takiej inwestycji.

  czytaj więcej

 • Czołowe zderzenie w Pogwizdowie

  Kiepska pogoda i trudne warunki na drogach. W ostatnich miesiącach odzwyczailiśmy się od jazdy "po mokrym" - małopolska policja apeluje do kierowców o zachowanie ostrożności.

  czytaj więcej

 • Radny Kosturkiewicz o organizacji ruchu na ul. Trudnej: "Typowe bezmózgowie"

  Radny Bogdan Kosturkiewicz uważa, że na czas remontu ulicy Kraszewskiego w Bochni sygnalizacja drogowa na skrzyżowaniu ulic Trudna - Kraszewskiego powinna zostać zasłonięta (wyłączenie nie wchodzi w grę, bo jednocześnie wyłączyłoby to sygnalizację na skrzyżowaniu Kościuszki - Floris). Tymczasową organizację ruchu nazwał - powtarzając, jak stwierdził, słowa zdenerwowanych kierowców - „typowym bezmózgowiem”.

  czytaj więcej