"Kronika Bocheńska" i Gracje

 • Planty: Prawie setka drzew do wycięcia

  Przygotowując się do odnowienia Plant Salinarnych bocheński magistrat zlecił inwentaryzację dendrologiczną wraz z analizą wartości obecnej szaty roślinnej. Wnioski? Prawie setkę drzew trzeba wyciąć ze względów "zdrowotnych", w tym jeden 250-letni buk, pomnik przyrody...

  czytaj więcej

 • "Małopolscy Patrioci" uczczą pamięć bochnianina z AK

  Organizacja "Małopolscy Patrioci" zaprasza do wspólnego oddania czci bohaterowi ziemi bocheńskiej, kwatermistrzowi 12 pułku piechoty Armii Krajowej Ziemi Bocheńskiej - Majorowi Julianowi Migdałowi ps. "Dąb".

  czytaj więcej

 • Bochnia: Powierzchnie do wynajęcia

  Ogłoszenie płatne

  czytaj więcej

 • Krzeczowska. Nowy termin otwarcia przejazdu pod wiaduktem to 17 lutego

  Przejazd pod wiaduktem kolejowym na ulicy Krzeczowskiej w Bochni nadal jest zamknięty. Nowy termin otwarcia to 17 lutego 2016 roku. Inwestycja ma już spory poślizg, a cierpią przede wszystkim mieszkańcy Bochni i powiatu bocheńskiego. Dlatego zapytaliśmy przedstawicieli tych samorządów co zrobili, aby przyspieszyć otwarcie.

  czytaj więcej

 • Niezwykły sklep "Prezent z miłością" w Bochni

  Ogłoszenie płatne

  W sobotę 6 lutego w pasażu kamienicy Rynek 12 rozpoczyna działalność nietuzinkowy sklep. "Prezent z miłością" to miejsce wyjątkowe, w którym znajdziecie podarunki inne od tych, które są wynikiem przemysłowej oraz masowej produkcji z Chin. To prawdziwe perełki, idealne na zbliżające się Walentynki!

  czytaj więcej

 • Bezrobocie w powiecie bocheńskim wynosi 7,1 proc. INFOGRAFIKA

  Stopa bezrobocia w powiecie bocheńskim na koniec grudnia 2015 roku wyniosła 7,1 proc. Lepsze statystyki są tylko w Krakowie (4,5 proc.) i powiecie krakowskim (6,8 proc.). - Spadek bezrobocia notowaliśmy od początku 2015 r., więc nie ukrywam, że spodziewałem się dobrego wyniku na koniec roku - powiedział w rozmowie z Bochnianin.pl Andrzej Zając, dyrektor Powiatowego Urzędu Pracy w Bochni.

  czytaj więcej

 • Kazimierz Osinka ponownie pełni obowiązki komendanta straży miejskiej

  Od 1 lutego Kazimierz Osinka ponownie pełni obowiązki komendanta Straży Miejskiej w Bochni. W ostatnim czasie p.o. komendanta była Iwona Dymura, ale nie wyraziła zgody na kontynuowanie pełnienia obowiązków komendanta.

  czytaj więcej

 • Wkładki ortopedyczne: Bezpłatne badania!

  Jeszcze do 12 lutego trwać będzie akcja "Zdrowa Stopa" prowadzona przez specjalistyczny gabinet ortopedyczny PODIOMED, który od niedawna działa w odnowionym budynku przy ul. Krakowskiej 27a w Bochni. W ramach akcji zapraszamy na BEZPŁATNE badanie stóp dzieci, młodzież i dorosłych - codziennie, w godz. 9:00 - 16:00.

  czytaj więcej

 • "Siedlecanie" i władze gminy na Sycylii

  W związku z projektem dotyczącym wspomnień z okresu II wojny światowej realizowanym przez młodzież szkolną z dwóch włoskich miejscowości Patti i Montagnareale, w dniach od 26 do 31 stycznia 2016r., we Włoszech przebywała 8-osobowa delegacja z Gminy Bochnia zaproszona przez Wójta Gminy Patti Mauro Aquino.

  czytaj więcej

 • O Programie Rewitalizacji Bochni podczas sesji. Radni pytali o parkingi

  Głównym tematem ostatniego posiedzenia Rady Miasta Bochnia była rewitalizacja śródmieścia. To właśnie 28 stycznia odbyło się pierwsze czytanie Programu Rewitalizacji Bochni na lata 2015-2025. Teraz trwają konsultacje społeczne tego projektu. Do końca lutego uwagi może składać każdy mieszkaniec Bochni i wszyscy zainteresowani rozwojem miasta.

  czytaj więcej

 • Rozstrzygnięto przetarg na projekt rewaloryzacji Plant Salinarnych w Bochni

  Bocheński magistrat poinformował dziś o rozstrzygnięciu przetargu na wykonawcę projektu rewaloryzacji Plant Salinarnych. Najkorzystniejszą ofertę na kwotę 194 tys. złotych złożyła lokalna firma - Invest Solid.

  czytaj więcej

 • Zabrakło bloczków parkingowych

  Przez jeden dzień na kilku płatnych parkingach w Bochni można było zostawić samochód nie przejmując się taryfikatorem, bo... parkingowi zniknęli. Przyczyna okazała się bardzo prozaiczna.

  czytaj więcej

 • Ogłoszono przetargi na ogródki w Rynku

  Burmistrz Bochni ogłosił przetargi na wynajem części płyty Rynku pod ogródki kawiarniane. Tradycyjnie do wydzierżawienia są dwa miejsca po północnej stronie Rynku, każde z nich o powierzchni 200 m kw. Ogródki będą mogły funkcjonować prawie pięć miesięcy - od 21 kwietnia do 11 września.

  czytaj więcej

 • Ustalono tożsamość martwego mężczyzny

  Znaleziony wczoraj przy ul. Krzeczowskiej martwy mężczyzna to 58-letni mieszkaniec powiatu bocheńskiego.

  czytaj więcej

 • Oszuści podają się za urzędników ZUS-u. Małżeństwo z Bochni straciło ok. 3 tys. zł

  Policja ostrzega przed oszustami i apeluje o wyjątkową ostrożność. Mężczyzna i kobieta podszywają się pod urzędników Zakładu Ubezpieczeń Społecznych oferując jednorazowe zapomogi z Unii Europejskiej przeznaczone dla rencistów i emerytów. W środę starsze małżeństwo z Bochni straciło przez nich blisko 3 tys. zł.

  czytaj więcej

 • Os. Niepodległości: Narkotyki pod sklepem nocnym

  Bocheńscy policjanci zabezpieczyli kilkanaście gotowych do sprzedaży działek marihuany i amfetaminy, które miał przy sobie jeden z mieszkańców Bochni. Mężczyzna wpadł w ręce policjantów na ulicy Legionów Polskich, kiedy... spożywał alkohol w miejscu publicznym.

  czytaj więcej

 • Apel: Krew pilnie potrzebna

  Terenowy punkt krwiodawstwa w Bochni, działający w szpitalu powiatowym przy ul. Krakowskiej, zwraca się z apelem do krwiodawców. Pilnie potrzebna jest krew grup: ARh-, 0Rh+ oraz ARh+.

  czytaj więcej

 • Ciało mężczyzny przy ul. Krzeczowskiej

  Martwego mężczyznę znaleziono dziś wczesnym popołudniem w przydrożnym rowie ulicy Krzeczowskiej w Bochni.

  czytaj więcej

 • Były proboszcz z Bochni w sobotę przyjmie święcenia biskupie

  W najbliższą sobotę, 6 lutego ks. Leszek Leszkiewicz przyjmie sakrę biskupią. Uroczystości zgromadzą biskupów z całej Polski, kapłanów, parlamentarzystów, samorządowców, gości z kraju i zagranicy oraz tarnowskich diecezjan, będą też transmitowane na żywo w telewizji "Trwam".

  czytaj więcej

 • Wniosek o tablicę smoleńską w Bazylice

  Do przewodniczącego rady Jana Balickiego wpłynęło pismo z wnioskiem o ufundowanie przez radę miasta tablicy poświęconej ofiarom katastrofy smoleńskiej, która miała miejsce 10 kwietnia 2010 roku. Miejscem, gdzie taka tablica miałaby się znaleźć byłaby Bazylika św. Mikołaja. Wnioskodawca argumentuje swoją prośbę m.in. „nieodpowiednimi wypowiedziami” podczas obchodów rocznicy katastrofy przy obelisku Ofiar Katynia.

  czytaj więcej

 • Bocheński szpital pomoże zabezpieczać Światowe Dni Młodzieży

  W bocheńskim szpitalu trwają przygotowania do zabezpieczenia medycznego Światowych Dni Młodzieży. Według wstępnych planów zabezpieczenia medycznego wojewody małopolskiego, szpital w Bochni, jako jeden z najbliżej położonych do miejscowości Brzegi w powiecie wielickim, gdzie odbędą się główne uroczystości z udziałem papieża Franciszka, otrzyma liczne zadania dotyczące zapewnienia bezpieczeństwa zdrowotnego pielgrzymów.

  czytaj więcej

 • Bocheńscy policjanci otrzymali alkomat

  Międzynarodowe Stowarzyszenie Passe-Partout w Tarnowie przekazało bocheńskiej policji urządzenie AlcoQuant 6020, służące do badania zawartości alkoholu w wydychanym powietrzu.

  czytaj więcej

 • Nowa "Przychodnia Bocheńska" już otwarta

  Artykuł promocyjny

  W pięknie odrestaurowanych wnętrzach dworku przy ul. Krakowskiej 27, gdzie przed ponad stu laty praktykę lekarską prowadził wybitny Bochnianin dr Antoni Pietrzycki, uruchomiona została nowoczesna placówka medyczna - Przychodnia Bocheńska.

  czytaj więcej

 • Potrącenie rowerzysty. 19-latek w szpitalu

  W sobotę wieczorem kierująca samochodem osobowym kobieta potrąciła rowerzystę na drodze wojewódzkiej w miejscowości Zielona (gm. Drwinia). Nie pomogła poszkodowanemu i uciekła. Dopiero dwa dni później zgłosiła się na policję...

  czytaj więcej

 • Bochnia. Miejscowy plan dla terenu przy ulicy Brzeskiej jeszcze nie teraz

  W programie styczniowej sesji Rady Miasta Bochnia zapisano uchwałę wprowadzającą miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego terenu przy ul. Brzeskiej. Prace nad sporządzeniem planu trwały trzy lata. Większość radnych miało jeszcze pewne wątpliwości, dlatego projekt uchwały wycofano z porządku obrad.

  czytaj więcej

 • Będzie połączenie szkół w Łapanowie i Dąbrowicy?

  Zarząd powiatu podjął decyzję o reorganizacji w podległych placówkach oświatowych i powołaniu Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego na bazie Zespołu Szkół w Dąbrowicy oraz Zespołu Szkół w Łapanowie. Połączenie placówek musi przegłosować jeszcze rada powiatu.

  czytaj więcej

 • Bochnia z nagrodą za Strefę Gospodarczą

  Trzy małopolskie samorządy zostały wyróżnione za działania na rzecz rozwoju przedsiębiorczości w województwie. Nagrody wręczono w minioną sobotę, a powędrowały one do Bochni, Gorlic i Tarnowa.

  czytaj więcej

 • Bochnia: Wkrótce nabór do przedszkoli

  Gmina Miasta Bochnia ogłasiła nabór do bocheńskich przedszkoli publicznych i oddziałów przedszkolnych w szkołach podstawowych na rok szkolny 2016/2017.

  czytaj więcej

 • NIE dla cyrków ze zwierzętami w Bochni. Będzie druga petycja

  Patryk Salamon, 27-letni mieszkaniec w Bochni, w grudniu złożył petycję w sprawie zakazu występu cyrków ze zwierzętami w Bochni, którą poparło 257 osób. W odpowiedzi urzędnicy przyznali, że sprzeciwiają się cyrkom z dzikimi zwierzętami. To nie zadowala autora petycji, który chce zakazu dla cyrków ze wszystkimi zwierzętami. Dlatego Patryk Salamon podczas ostatniej sesji rady miasta zapowiedział kolejną akcję. Tym razem chce zebrać 2 tys. podpisów.

  czytaj więcej

 • Przewodniczący zarządów osiedli upomniani za wyjście z sesji rady miasta

  Po wprowadzeniu nowych zasad wypłat diet dla radnych i przewodniczących zarządów osiedli w Bochni prawdopodobnie zostaną uruchomione nowe sposoby sprawdzania obecności. Pod koniec styczniowej sesji przewodniczący rady miasta Jan Balicki upomniał nieobecnych już w sali przewodniczących zarządów osiedli.

  czytaj więcej