"Kronika Bocheńska" i Gracje

 • Parking przy dworcu. Urzędnicy rozważają rezygnację z budowy

  Władze Bochni zastanawiają się nad rezygnacją z budowy parkingu wielopoziomowego przy dworcu kolejowym. Obiekt miał powstać w ramach projektu „Parkuj i jedź” (Park&ride). Dotrzymanie terminów pozwalających na uratowanie dotacji w wysokości ponad 6 mln złotych jest już raczej niemożliwe. Trwa analiza możliwych rozwiązań, ale prawdopodobnie miasto zrezygnuje z budowy w ramach tego projektu.

  czytaj więcej

 • Lista policyjnych awansów i wyróżnień

  W piątek 31 lipca podczas uroczystości Powiatowego Święta Policji zorganizowanych w historycznych murach Zamku w Wiśniczu 59 funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Bochni i Komisariatu Policji w Nowym Wiśniczu otrzymało z rąk Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Krakowie insp. Jacka Fabisiaka oraz Komendanta Powiatowego Policji w Bochni mł. insp. Mariusza Dymury akty mianowania na wyższe stopnie policyjne. Awans ze stopnia podinspektora na młodszego inspektora odebrał kilka dni wcześniej komendant Mariusz Dymura. Poniżej pełna lista awansów i wyróżnień.

  czytaj więcej

 • Kwiaty przed obeliskiem majora Bacy

  Kilka godzin przed niedzielnym Biegiem Majora Bacy przed obeliskiem mjr. Jana „Bacy” Kaczmarczyka (oficera Wojska Polskiego, żołnierza Armii Krajowej, który zginął z rąk Niemców, 5 sierpnia 1944 r.) w Chodenicach delegacje władz Bochni i jednostek organizacyjnych, Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Bochnia oraz Klubu Biegacza LOK Bochnia złożyły wiązanki kwiatów. Obecna była również córka majora Jana Kaczmarczyka - Janina Smith.

  czytaj więcej

 • 71 lat po wybuchu Powstania. Uroczystość w Bochni - ZDJĘCIA

  W sobotę 1 sierpnia przy pomniku generała Leopolda Okulickiego w Bochni odbyła się bocheńska uroczystość upamiętniająca 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego.

  czytaj więcej

 • Parking przy dworcu kolejowym. Budowa nadal nie ruszyła

  Najpierw zapowiadano, że węzeł przesiadkowy z 4-poziomowym parkingiem przy dworcu kolejowym w Bochni powstanie do końca października. Później miasto wystąpiło do zarządu województwa o nowy termin - połowę grudnia. Prace jeszcze nie ruszyły i na razie nie wiadomo kiedy ruszą, więc termin grudniowy również jest nierealny. Cała inwestycja stoi pod dużym znakiem zapytania.

  czytaj więcej

 • Powiatowe Święto Policji w Zamku w Wiśniczu - ZDJĘCIA

  W piątek 31 lipca w sali Zamku Kmitów i Lubomirskich w Wiśniczu odbyła się uroczystość obchodów Powiatowego Święta Policji w Bochni. Tradycyjnie była to okazja do wręczenia policyjnych awansów, odznaczeń oraz podziękowań. Uroczystość uświetniła Orkiestra Dęta z Sobolowa, która swój występ rozpoczęła od motywu z... „Akademii Policyjnej”.

  czytaj więcej

 • Sobota: Pamięci Powstańców Warszawskich

  Bocheńskie uroczystości upamiętniające 71. rocznicę wybuchu Powstania Warszawskiego odbędą się 1 sierpnia o godzinie 17.00 przy pomniku generała Leopolda Okulickiego.

  czytaj więcej

 • Prawie 0,5 mln zł dotacji dla Drwini

  Wnioskowany zakup pojazdów do wywozu nieczystości ciekłych ze zbiorników bezodpływowych właścicieli nieruchomości zamieszkujących teren gminy Drwinia zakończył się sukcesem. Pojazdy asenizacyjne wyposażone w pługi odśnieżne zostały dostarczone przez firmy wyłonione w przetargu nieograniczonym. Wnioskowana wartość dofinansowania po rozstrzygniętym przetargu opiewa na kwotę ok. 462 tys. zł.

  czytaj więcej

 • XXII Memoriał Majora Bacy. Oficjalne uroczystości przed Biegiem

  Burmistrz Miasta Bochnia, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej Oddział Bochnia, Miejski Ośrodek Sportu i Rekreacji, Miejski Dom Kultury oraz Klub Biegacza LOK Bochnia serdecznie zapraszają na XXII Memoriał Majora Bacy. Oficjalne uroczystości rozpocznie msza święta w kaplicy w Chodenicach w niedzielę 2 sierpnia o godzinie 9.00.

  czytaj więcej

 • W powiecie bocheńskim powstanie dzienny dom Senior-WIGOR

  Ponad 250 tys. zł otrzymał powiat bocheński na utworzenie dziennego domu Senior-WIGOR. Łącznie wsparcie otrzyma 119 samorządów. 9 placówek powstanie w Małopolsce - w tym jeden obiekt w powiecie bocheńskim.

  czytaj więcej

 • Nowa "Kronika Bocheńska". Lektura nie tylko na wakacje

  Podwójny numer Kroniki Bocheńskiej zapewnia sporą dawkę interesujących tekstów, podobnie jak nowe wydanie przewodnika po Bochni stanowiącego temat okładki. Wakacyjny charakter miesięcznika nie oznacza jednak rezygnacji ze stałych działów oraz zajmowania się tematami związanymi z codziennym funkcjonowaniem miasta, jego historią i przyszłością.

  czytaj więcej

 • Bieg Majora Bacy - utrudnienia w ruchu

  W niedzielę 2 sierpnia w godzinach 15.30 - 18.00 wyłączone z ruchu będą ulice Chodenicka, Karosek oraz część Solidarności w Bochni. Utrudnienia mają związek z Biegiem Majora Bacy.

  czytaj więcej

 • Ruszyły zapisy na turniej warcabowy

  Jan Pająk, wójt gminy Drwinia, w ramach obchodów 35-lecia powstania NSZZ Solidarność na turniej warcabowy o Puchar Wójta Gminy Drwinia, który odbędzie się w sobotę 29 sierpnia w PSP nr 2 w Bochni podczas Pikniku z Solidarnością.

  czytaj więcej

 • W czwartek spotkanie Kręgu Kobiet. O wnętrzach, ceramice i pasji

  Lipcowe spotkanie Kręgu Kobiet odbędzie się w czwartek 30 lipca. Tym razem uczestnicy dadzą się porwać opowieści Magdy Potaczek-Szwed z MIMO design. Będzie o wnętrzach, ceramice i pasji. Bezpłatne spotkanie odbędzie się w klubie Orinoko przy ul. Storynka 10 w Bochni o godz. 19.30.

  czytaj więcej

 • Nowy Wiśnicz szuka osoby do promocji

  Urząd Miasta i Gminy Nowy Wiśnicz ogłosił konkurs na stanowisko ds. turystyki, promocji, kultury i sportu. Zainteresowani mogą się zgłaszać do 10 sierpnia. W przyszłym roku przypada 400-lecie nadania praw miejskich Nowemu Wiśniczowi.

  czytaj więcej

 • Rzezawa. Rozstrzygnięto konkurs na dyrektora Gminnego Centrum Kultury

  Rozstrzygnięto konkurs na stanowisko dyrektora Gminnego Centrum Kultury, Czytelnictwa i Sportu w Rzezawie. Nowym szefem tej placówki zostanie Renata Prokop, która jako jedyna zgłosiła się do tego konkursu.

  czytaj więcej

 • Przebudowa drogi wojewódzkiej nr 965. Jakie postulaty zgłosiła Bochnia?

  Na początku lipca w Zielonej na terenie gminy Drwinia samorządowcy podpisali umowę partnerską w sprawie modernizacji drogi wojewódzkiej nr 965 na odcinku „Zielona - Limanowa”. Prawie 8 km tej drogi przebiega przez teren Bochni. Jakich zmian w ramach planowanej przebudowy chcą władze miasta?

  czytaj więcej

 • Otwarto Muzeum Książki Kucharskiej

  W czwartek 23 lipca uroczyście otwarto Muzeum Książki Kucharskiej i Kulinarnej im. Stanisława Czernieckiego mieszczące się w warsztatach gastronomicznych przy Zespole Szkół w Dąbrowicy.

  czytaj więcej

 • Zmarł Czesław Kumorek. Pogrzeb w piątek

  Czesław Kumorek, przez wiele lat związany z bocheńską siatkówką m.in. jako trener II-ligowego zespołu MOSiR, a ostatnio jego kierownik, zmarł niespodziewanie w poniedziałek 27 lipca. Miał 61 lat.

  czytaj więcej

 • Łomna. Śmiertelne porażenie prądem. Nie żyje 38-letni mężczyzna

  W czwartek 23 lipca około godziny 15:00 w miejscowości Łomna (gmina Nowy Wiśnicz) pracownik przedsiębiorstwa zajmującego się pracami przy liniach energetycznych, 38-letni mieszkaniec powiatu bocheńskiego, został porażony prądem w trakcie napinania linki energetycznej na słupie niskiego napięcia.

  czytaj więcej

 • Potrącił pieszego i uciekł. Policja szuka świadków

  Policja szuka świadków zdarzenia do jakiego doszło 23 maja ok. godz. 21.30-21.45 na skrzyżowaniu ul. Kazimierza Wielkiego - ul. Matejki w Bochni. Niezidentyfikowany pojazd potrącił pieszego na przejściu dla pieszych i odjechał z miejsca zdarzenia. Pieszy w wyniku potrącenia doznał obrażeń ciała i trafił do szpitala.

  czytaj więcej

 • Ul. Wygoda. Policja zatrzymała pijanego motorowerzystę. Miał 2,62 promila

  W sobotę 25 lipca przed godziną 20. na ul. Wygoda w Bochni policjanci zatrzymali mężczyznę, który kierował motorowerem marki Kymco znajdując się w stanie nietrzeźwości. Badanie alkomatem wskazało u kierującego 2,62 promila alkoholu w wydychanym powietrzu.

  czytaj więcej

 • Ul. Floris. 66-letni rowerzysta przewrócił się na jezdnię. Ranny trafił do szpitala

  W sobotę 25 lipca ok. godz. 10:00 66-letni mieszkaniec Bochni jadąc ulicą Floris najprawdopodobniej zasłabł, utracił panowanie nad rowerem i przewrócił się na jezdnię. Rannego zabrano do szpitala.

  czytaj więcej

 • Sejm zabrał strażom miejskim fotoradary!

  W piątek (24 lipca) Sejm znowelizował ustawę Prawo o ruchu drogowym pozbawiając straże miejskie i gminne możliwości kontroli prędkości przy pomocy wszystkich fotoradarów - zarówno stacjonarnych jak i przenośnych.

  czytaj więcej

 • W Drwini powstanie Centrum Opieki nad Dziećmi do lat 3. Dotacja 1,5 mln zł

  Gmina Drwinia otrzyma ponad 1,5 mln złotych dotacji z Ministerstwa Pracy i Polityki Społecznej na budowę Centrum Opieki nad Dziećmi do lat 3. Podobną pomoc otrzymają trzy gminy w Małopolsce oraz 75 w Polsce.

  czytaj więcej

 • Starosta o decyzji ws. łącznika: "Cofamy się, zamiast iść do przodu"

  Burmistrz Bochni na razie nie chce komentować sprawy uchylenia decyzji środowiskowej dla budowy łącznika autostradowego. - Nie znając treści decyzji i uzasadnienia ustosunkowanie się do niej w tej chwili jest niemożliwe - tłumaczy Andrzej Koprowski, asystent burmistrza. Na komentarz zdecydowali się natomiast starosta bocheński Ludwik Węgrzyn i Roman Leśniak z Zarządu Dróg Wojewódzkich w Krakowie.

  czytaj więcej

 • Powiat z dotacją 1,6 mln zł na osuwisko i odbudowę drogi w Żegocinie

  Powiat bocheński otrzymał 1,6 mln zł z Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji z przeznaczeniem na zabezpieczenie i stabilizację osuwiska wraz z odbudową drogi w Żegocinie.

  czytaj więcej

 • Atrakcja dla dzieci. Bezpłatne przejażdżki po okolicach Bochni

  Materiał promocyjny

  Cafeteria Espresso zaprasza wszystkie dzieci w sobotę 25 lipca w godz. 12.00 - 17.00 na bezpłatne przejażdżki po okolicach Bochni charakterystycznym traktorem w barwach kawiarni.

  czytaj więcej

 • Na kamery wydano już 1,2 mln zł, ale nadal nie zwiększono zatrudnienia

  Od prawie ośmiu miesięcy w ramach miejskiego monitoringu w Bochni działa 15 nowoczesnych, obrotowych kamer oraz dwie stałopozycyjne. Do centrum monitoringu przy ul. Regis 2 przekazywany jest również obraz z Parku Uzbornia, gdzie znajdują się 22 kamery. W straży miejskiej, która obsługuje system, do tej pory nie zwiększono jednak zatrudnienia.

  czytaj więcej

 • Metoda "na wnuczka". Wzmożona aktywność oszustów. Policja apeluje

  W czwartek 23 lipca przed południem oficer dyżurny Komendy Powiatowej Policji w Bochni odebrał już trzy telefoniczne powiadomienia od różnych mieszkańców powiatu bocheńskiego o próbie oszustwa metodą „na wnuczka”. Policja apeluje o ostrożność.

  czytaj więcej