Bochnianin na Facebook-u

Bochnianin.pl - internetowy serwis lokalny BochniaBochnianin.pl - Bochnia, miasto bochnia, bochnianin

malopolanin.pl Kontakt Forum
Strona główna Kultura Wodne Opowieści: Najgłębszy kanion świata A A A
   

29 Marca 2010 07:48

Wodne Opowieści: Najgłębszy kanion świata

Spotkanie z Krzysztofem Mrozowskim

image/jpeg

W środę 31 marca o godz. 19.00 w sali kameralnej bocheńskiego kina Regis odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu "Wodne Opowieści”. Tym razem do Bochni zawita Krzysztof Mrozowski, kierownik wyprawy "El Condor Rio Colca”, który opowie o fascynującej eksploracji najgłębszego kanionu świata.

r e k l a m a

Kanion Colca w Peru jest uznawany za najgłębszy na świecie. Jego strome, niemal pionowe ściany wznoszą się na wysokość 3,2 km z jednej strony i aż 4,3 km z drugiej. Dołem wściekle rozbija się na kamieniach rzeka Rio Colca. W 1981 r. tą właśnie rzeką, jako pierwszą na świecie, spłynęła grupa sześciu polskich kajakarzy. Ich wyczyn sprawił, że długi na 120 km kanion Colca stał się światową atrakcją turystyczną. Przed 29 laty Polacy ominęli jednak górny odcinek kanionu o długości 20 km. Rio Colca prowadzi tam za mało wody, żeby kajaki mogły zostać spuszczone na wodę. Górny fragment kanionu pozostał więc tajemniczy i niezbadany. Aż wreszcie jego podbój zdecydowali dokończyć kolejni śmiałkowie.

Wyprawa "El Condor Rio Colca” prowadzona była w sposób kanioningowy z wykorzystaniem sprzętu raftingowego i wspinaczkowego. Członkom ekspedycji udało się pokonać cały zaplanowany odcinek: od mostu Madrigal, aż do San Galle. Uwieńczone sukcesem przedsięwzięcie składało się z dwóch wypraw. W trakcie przerwanej ze względu na wyjątkowo trudne warunki "El Condor Rio Colca 2008” zespół przebył pierwsze 8 km. W miejscu, w którym uczestnicy zmuszeni byli opuścić trasę, rozpoczęto "El Condor Rio Colca 2009”. Eksploracja "najbardziej polskiego” kanionu na świecie, zorganizowana przez Akademicki Klub Turystyczny "Watra” z Gliwic, przy współpracy z Akademickim Klubem Turystyki Kajakowej "Bystrze” z Krakowa, zakończyła się 2 lipca 2009 roku.

Tym samym jeden z ostatnich dzikich zakątków naszego świata został odkryty, a za swój wyczyn uczestnicy ekspedycji zdobyli wyróżnienie podczas XII Ogólnopolskiego Spotkania Podróżników, Żeglarzy i Alpinistów "Kolosy 2009”.

Organizatorami spotkania z Krzysztofem Mrozowskim kierownikiem wyprawy "El Condor Rio Colca” są Kryta Pływalnia im. Jana Kota w Bochni oraz Miejski Dom Kultury w Bochni. Patronat medialny nad cyklem "Wodne Opowieści” sprawują: TVP Kraków, Dziennik Polski, Kronika Bocheńska oraz Portal Bochnianin.pl.

[tim]wyślij drukuj
r e k l a m a

Komentarze

Bochni@nin - wydawca portalu Bochnianin.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść komentarzy zamieszczanych przez użytkowników. Osoby zamieszczające wypowiedzi naruszające prawo lub prawem chronione dobra osób trzecich mogą ponieść z tego tytułu odpowiedzialność karną lub cywilną.

bob
83.18.XX.XX

2010-03-29 09:57:04

Ale czad! Brawo basen ! Brawo MDK ! Będę na pewno

mac
95.49.XX.XX

2010-04-02 07:17:06

miejsce, zdjęcia i relacja zrobiły na mnie niesamowite wrażenie.
To aż trudno uwierzyć że nie wysoko w górach ani głęboko w wodzie ani też nie na biegunie człowiek musi liczyć tylko na siebie. Przy okazji aż trudno uwierzyć że ludzie czekali tak długo na przemierzenie tego dzikiego odcinka na ziemi.


Napisz swój komentarz:

Twój komentarz ukaże się po zatwierdzeniu przez moderatora
r e k l a m a

Bochnianin.pl: Po ile reklama? Już od 39 zł reklama

r e k l a m a

Ostatnio na Forum


 
x